خودروهای تک‌ستاره سایپا هفته آینده تعیین تکلیف می‌شوند

خودروهای تک‌ستاره سایپا
ب

زیان انباشته سایپا، خروج خودروهای غیراستاندارد از خطوط تولید و زمان اجرایی شدن قرارداد با شرکای خارجی سوالاتی بود که روز گذشته در نشستی مطبوعاتی از مدیرعامل سایپا پرسیده شد. محسن قاسم جهرودی در شرایطی بیش از یک ماه است که سکان هدایت سایپا را در دست گرفته که از برنامه‌ریزی این شرکت برای حل سه چالش نامبرده خبر داد.محسن قاسم جهرودی روز گذشته در حاشیه نشست مدیران مالی و اعضای هیات‌مدیره گروه خودروسازی سایپا درخصوص افزایش استانداردهای خودرویی در سال ۹۷ گفت: در جلسه هفته آینده هیات‌مدیره سایپا، تکلیف ادامه تولید یا از رده خارج شدن دو خودروی پراید و تیبا تعیین خواهد شد.
جهرودی با بیان اینکه هفته آینده تولید محصولات جدید نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد، اظهار کرد: در این جلسه مشخص می‌کنیم که آیا استراتژی ما حفظ دو محصول موجود در رده کیفی تک‌ستاره و ارتقای کیفیت آنها و یا از رده خارج کردن این محصولات است.وی درباره تولید خودروهای جدید در این گروه گفت: در حال حاضر بین محصولات گروه سایپا پیوستگی وجود ندارد و بعد از پراید که در محدوده قیمتی ۲۰ میلیون تومان است محصول بعدی ما در محدوده قیمتی ۵۰ میلیون قرار دارد و بر این اساس نمی‌توانیم مشتری را نگه داریم.جهرودی افزود: چیدمان محصولات سایپا نقص دارد و ما در تلاش هستیم با یک برنامه مدون محصولات جدیدی را به بازار عرضه کنیم تا همه محدوده قیمتی و کل نیاز مشتریان را پوشش دهد.

خودروهای غیراستاندارد

وی ادامه داد: قیمت خالص فروش پراید برای ما حدود ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و مابقی قیمت آن مربوط به مالیات بر ارزش افزوده و دیگر عوارض دولتی است؛ بنابراین هیچ خودرویی با این قیمت در جهان وجود ندارد. ضمن آنکه تولید آن نیز برای ما زیان‌ده است. با این حال به‌دلیل آنکه حدود ۱۳۰ هزار نفر در تامین قطعات پراید فعال هستند، از رده خارج کردن آن نیاز به تامل و راهکار مناسب در این زمینه دارد.مدیرعامل شرکت سایپا با بیان اینکه زیان انباشته شرکت سایپا در مقایسه با ۲۷ هزار میلیارد تومان گردش مالی سالانه این شرکت زیاد نیست، گفت: در یک ماه گذشته تلاش شده بدهی قطعه‌سازان پرداخت شود. در این زمینه حدود ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از یکی از صندوق‌ها دریافت و به قطعه‌سازان پرداخت شد. به این ترتیب بخش قابل‌توجهی از بدهی‌ها به قطعه‌سازان کاهش یافته است.

محسن قاسم جهرودی با بیان اینکه سال‌ها پیش که منابع مالی مورد نیاز وجود داشت و می‌توانستیم به توسعه محصولات جدید بپردازیم، در این کار تعلل شد، گفت: ما هم‌اکنون از زمان طلایی صنعت خودرو در گذشته فاصله گرفته‌ایم بنابراین نیازمند بازنگری در استراتژی‌های صنعت خودرو هستیم.وی همچنین از مذاکره با چند خودروساز معتبر جهان برای طراحی پلت‌فرم جدید خبرداد و گفت: این پلت‌فرم منعطف خواهد بود و می‌توان انواع خودرو از محصولی در کلاس پراید تا شاسی‌بلند را پوشش داد؛ همچنین در آینده نزدیک یکی از سایت‌های تولیدی سایپا به تولید خودروی الکتریکی اختصاص خواهد یافت.مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در پاسخ به پرسشی درباره واگذاری سایت بن‌رو به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شرکت رنو اظهار کرد: در مورد بن رو ما مجری سیاست‌های کلان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران هستیم و سیاستی که از سوی آنها اتخاذ شود، اجرا خواهیم کرد.

 

منبع : دنیای اقتصاد

مطالب داغ

ویدئوها

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *