رقابت شانه به شانه به سبک شرقی ها؛ کیا سراتو و هیوندای النترا 2017

ب

تجربه رانندگی با کیا سراتو و هیوندای النترا 2017

گزارش: میلاد احمدی         عکس: مهشید کردار/سپیده بابایی

از جمله رقبای مشهور در دنیای خودرو می توان به مرسدس بنز و ب ام و اشاره نمود. این دو خودروساز پیشکسوت سالیان سال با ارائه محصولاتی در کلاس های مشترک همواره برتری ها و نقاط ضعفی نسبت به یکدیگر داشته اند و مشتریان معمولا با بررسی موارد استفاده خود و اعمال نظر و سلیقه شخصی به انتخاب میان این دو می پردازند. اما در شرق آسیا این رقابت به گونه دیگری رقم خورده است. شرکت های هیوندای و کیاموتورز کره جنوبی که از سهام و هیئت مدیره یکسانی برخوردار هستند همچون مرسدس و ب ام و به تولید محصولات در کلاس بندی های مشابه می پردازند. اما در اکثر موارد از تکنولوژی کاملا یکسانی استفاده می کنند. به طوری که خودروهای تولیدی اگرچه به ظاهر متفاوت بنظر می رسند اما اکثرا از ویژگی های فنی، ایمنی و تجهیزات یکسانی بهره می برند. می توان گفت که این دو خودروساز با شبیه سازی رقابتی تنگاتنگ میان محصولات مشابهشان به نوعی یک بازار رقابتی کنترل شده ایجاد نموده اند تا دو نوع سلیقه متفاوت را جذب محصولات خود کرده و به نوعی دو شانس متفاوت برای فروش داشته باشند. بازاری که در آن برخی محصولات هیوندای شاخص واقع می شوند و برخی دیگر از محصولات کیا سایه موفقیت خود را روی رقیب هموطن خود می اندازند. برای مثال در بازار ایران سانتافه همیشه نسبت سورنتو از موفقیت بسیار بالاتری برخوردار بوده و یا سوناتا در ابتدا محبوب تر از اپتیما واقع شد اما با ورود نسل جدید و افت محسوس طراحی، بازار را به رقیب هم خون خود تقدیم کرد! در این میان کیا سراتو به عنوان سدانی متوسط و شهری با ورود دومین نسل آن به کشور به لطف نبود رقیبش در بازار موفقیت بسیاری را تجربه کرد اما با ورود هیوندای النترا در سال 2013 مجبور به تقسیم محبوبیتش با این خودرو شد. حال با ورود نسل جدید النترا و نسخه فیس لیفت سراتو این رقابت مجددا از نو آغاز شده است. در این گزارش دو نمونه از مجهز ترین مدل های النترا و سراتو 2017 را مورد بررسی قرار می دهیم. 

طراحی ظاهری

در نگاه اول به النترای جدید شاهد یک سوناتا یا حتی جنسیس کوچک شده هستیم. خطوط سیال و مدور نسل پیشین جای خود را به زوایای شکسته و تند و تیز تر داده اند. جلوپنجره شش ضلعی و چراغ های گوشه دار جلو به همراه نوار LED نور روز در پایین آن ها نمایی جدی به قسمت جلویی خودرو بخشیده است. خط شانه و محل قرارگیری دستگیره های درب تشابه زیادی با سوناتا دارند و در بخش پشتی فرم لبه دار درب صندوق بار و طراحی و گرافیک چراغ ها کاملا یادآور جنسیس _نسل جدید_ هستند. در مقابل سراتو با بروز رسانی گرافیک چراغ های جلو و عقب و رینگ های 5 پره جدید اسپرت تر و جدی تر از نسخه قبل از فیس لیفت جلوه می کند.

فضای داخلی

با قرارگیری در کابین النترا حس کاملا مشابهی با سوناتا احساس می شود. سادگی بیش از حد داشبورد و پنل ها و رودری ها، نقطه مقابل طراحی کابین نسل قبلی محسوب می شود و باتوجه به اینکه مصرف کننده این کلاس از خودرو _حداقل در ایران_ عموما به دنبال ویژگی های لوکس با ماهیت اسپرت می باشد ممکن است آنچنان برایش مقبول واقع نشود. در مقابل داشبورد سراتو سرشار از خطوط مدور و غیرمشابه با دیگر محصولات کیا می باشد که اگرچه آنچنان جذاب و چشم نواز نیست اما مدرن تر و اسپرت تر از النترا جلوه می کند. همچنین در سراتو باتوجه به زاویه شیشه جلو و داشبورد نور بیشتری وارد کابین می شود و دید بهتری را نسبت به النترا خواهید داشت. در بخش پشتی نیز هر دو خودرو از فضای پا و سر مشابهی بهره می برند که بخاطر زاویه دار بودن انتهای سقف ورود به کابین اندکی دشوار است.

تجربه رانندگی

باتوجه به اینکه پیشتر تجربه رانندگی با سراتو را داشتیم در ابتدا در کابین النترای جدید قرار گرفتیم. افزایش سطح کیفیت عدوات بکار رفته همچون چرم دوزی دور فرمان و جنس داشبورد، صندلی های نرم تر، بزرگ تر و راحت تر در کنار عایق بندی بهتر کابین از اولین نکاتی بود که بنظرمان آمد. استارت خودرو بدون لرزش و ورود صدا به کابین انجام می پذیرد با قرار دادن دسته دنده در حالت درایو حرکت را به نرمی آغاز می کنیم. گیربکس 6 سرعته اتوماتیک باوجود اینکه دوکلاچه نیست اما بسیار نرم و بدون ارتعاش تعویض دنده را در دورهای پایین انجام می دهد و با فشردن پدال گاز به دقت معکوس داده و خودرو شتاب می گیرد. فرمان کاملا نرم حس خوشایندی را به راننده القاء می کند اما باوجود دقت بالای آن، از حس اسپرت خبری نیست. البته با تغییر حالت رانندگی به اسپرت، فرمان اندکی سفت شده و حساسیت پدال گاز دو برابر می شود. در این حالت تعویض دنده ها در دور های بالا انجام می شود و به طور کل رفتار خودرو اندکی تغییر می یابد. با تغییر خودروها در کابین سراتو قرار می گیریم. فورا متوجه تغییر ماهیت خودرو به اسپرت می شویم. کیفیت و عایق بندی کابین اندکی از النترا کمتر ارزیابی می شود اما کاملا رضایت بخش است. فرمان نرم تر بوده و دقت کمتری دارد اما طراحی جذاب تر آن به همراه شیفتر های پشت فرمان حس اسپرتی را به راننده منتقل می کند. همچنین صدای وارده به کابین در دور های بالا کمی بیشتر از النترا بوده تا همه این ها به افزایش ماهیت اسپرت تر خودرو کمک کند. تعویض دنده ها در دورهای بالاتر انجام می پذیرد و تعویض و معکوس دستی از پشت فرمان نیز با وقفه کوتاهی میسر می شود. سراتو نیز در حالت اسپرت دچار تغییر رفتار می شود و این تغییر رفتار، مدیون تغییر حساسیت پدال گاز است. پیشتر در اکثر خودرو های اقتصادی، حالت اسپرت تنها به تعویض دنده ها در دور بالا منجر می شد. حال اما در سراتو و النترای جدید، حساسیت دو برابری پدال گاز در حالت اسپرت، حس چابکی و شتاب خوشایندی را متوجه سرنشینان می کند. هردو خودرو از فاصله محوری یکسان و شعاع گردش یکسانی بهره می برند و پیشرانه 2000 سی سی MPI یکسانشان نیز توانی در حدود 152 اسب بخار و گشتاور 194 نیوتن متری را تولید می کند تا درحالت کلی هردو خودرو از هندلینگ و پایداری نسبتا مشابهی برخوردار می باشند. با این وجود شتاب 0 تا 100 اعلام شده برای سراتو 10.3 ثانیه بوده ولی در النترا با توجه به 50 کیلوگرم وزن کمتر و تفاوت هایی در گیربکس عدد 9.9 ثانیه ثبت شده است. به طور کلی النترا در حالت اسپرت در دور های پایین شتاب و کشش بیشتری از خود نشان می دهد ولی در سراتو، این کشش و شتاب بیشتر بین دور موتور های 3000 تا 4000 ظاهر می شود که البته در مسیر های سر بالایی و شیب دار شتاب خوشایندی را متوجه سرنشینان می کند. تعلیق هر دو خودرو به نسبت خشک بوده و برای جاده های پر پستی بلندی ایران ساخته نشده اند. اما در النترا به دلیل کوچک تر بودن سایز رینگ و بیشتر بودن فاق لاستیک، دست اندازه های کوچک کمتر احساس می شوند. البته رینگ های 17 اینچی 5 پره سراتو با طراحی جدید جذابیت بسیار بیشتری نسبت به النترا دارد و به نوعی زیبایی بیشتر، ارزش خشکی بیشتر را نیز خواهد داشت!

انبوهی از تجهیزات

سراتو و النترا هردو در دسته سدان های شهری و اقتصادی قرار می گیرند ولی این بدان معنا نیست که خودروساز کره ای در ارائه تجهیزات برای این دو، کم و کسری قائل شده باشد. هر دو خودرو از امکانات مشابهی همچون سیستم ورود و خروج و استارت بدون کلید، صندلی برقی مجهز به دو حافظه ذخیره تنظیمات، گرمکن صندلی های جلو و عقب و سرد کن صندلی های جلو، گرمکن فرمان، سیستم کنترل پایداری ESC، کروز کنترل، سیستم شناسایی نقطه کور آینه های جانبی، کیسه هوای جلویی و پرده ای و جانبی (زانویی در النترا)، صفحه نمایش رنگی مجهز به دوربین کمکی پارک، سنسور های جلو و عقب، نمایشگر رنگی اطلاعات خودرو در پشت آمپر، سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه با دریچه های پشتی، چراغ های اتوماتیک، انتخاب نوع رانندگی در سه حالت اقتصادی، استاندارد و اسپرت، آینه های جانبی برقی، رینگ های آلیاژی 16 و 17 اینچی، چراغ خوشامد گویی، کول باکس، سیستم هشدار دهنده باد لاستیک ها و… هستند و تفاوت زیادی در امکانات ارائه شده وجود ندارد. هر دو خودرو با توجه به موج جدید گرانی خودرو، قیمت بی ثباتی در بازه 180 تا 190 میلیون تومانی را تجربه می کنند که برابر است با قیمت اپتیما و سوناتای فول در چند ماه قبل! به طور کلی می توان گفت که با توجه به ذائقه مشتریان ایرانی معمولا محصولات هیوندای از کیا پرطرفدار تر و پرفروش تر هستند و حال که کرمان موتور نیز در فکر مونتاژ النترا با قیمت ارزان تر است فروش بیشتر از آن النترا خواهد بود اما سراتو نیز کماکان یکی از پرفروش ترین و پرطرفدار ترین سدان های متوسط بازار به شمار می رود.

نام خودرو هیوندای النترا 2017 کیا سراتو 2017
پیشرانه 1999 سی سی چهارسیلندر خطی 1999 سی سی چهارسیلندر خطی
قدرت/گشتاور 153 اسب بخار/195 نیوتن متر 152 اسب بخار/194 نیوتن متر
گیربکس 6 سرعته اتوماتیک 6 سرعته تیپ ترونیک (تعویض از پشت فرمان)
انتقال نیرو چرخ های جلو چرخ های جلو
شتاب 0 تا 100 9.9 ثانیه 10.3 ثانیه
فاصله میان دو محور 2700 میلیمتر 2700 میلیمتر
ابعاد (طول/عرض/ارتفاع) 4570/1800/1450 میلیمتر 4560/1780/1445 میلیمتر
شعاع گردش 10.6 متر 10.6 متر
حجم صندوق بار 407 لیتر 421 لیتر
حجم باک بنزین 52 لیتر 50 لیتر
وزن خالص 1250 کیلوگرم 1299 کیلوگرم
مصرف ترکیبی سوخت 7.2 لیتر در صد کیلومتر 7.2 لیتر در صد کیلومتر
قیمت 180 تا 190 میلیون تومان 180 تا 190 میلیون تومان

 

دیدگاه ها

  • ارش 1396-بهمن-15 :: 8:06 ب.ظ

    خیلی بده نشون دادن عکس ها کیفیت خوبه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *