موتور دیزل سواری ساخت ایران خودرو در آستانه تولید انبوه

شرکت ایپکو
ب

مدیرعامل شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو (ایپکو) گفت: در صورت فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم درکشور، موتور دیزل ملی سواری در مدار تولید قرار می‌گیرد.

به گزارش کارتور و به نقل از ایکوپرس، محمد زالی افزود: گروه صنعتی ایران خودرو با هدف کاهش گاز دی‌اکسیدکربن و افزایش راندمان قوای محرکه، توسعه قوای محرکه دیزل برای خودروی سواری را در دستور کار قرار داده است.وی ادامه داد: پروژه موتور دیزل توسط گروه صنعتی ایران خودرو به بخش صنعتی‌سازی رسیده و در حدود ۷۰ موتور و ۳۰ خودروی سورن با موتور دیزل با هدف انجام آزمون‌های تاییدیه نهایی شامل پیمایش برای سنجش دوام و عملکرد در خطوط تولید انبوه ساخته شده است.

زالی از داخلی‌سازی بسیاری از قطعات موتور دیزل خبر داد و گفت: بخش کمی از آن از منابع خارجی تامین خواهد شد. فن‌آوری بالای بعضی از قطعات و سامانه‌های خودروی دیزلی یا به‌صرفه نبودن تولید تعدادی از آنها عامل تامین از منابع خارجی است.

مدیرعامل شرکت ایپکو مزیت اصلی موتور دیزل را کاهش گاز CO۲ عنوان کرد و گفت: به‌طور متوسط تولید گازCO۲ در خودروی سورن دیزل ۱۴۵ گرم بر کیلومتر است. همچنین وجود فیلتر دوده و واکنشگر پس پالایشی سطح آلایندگی این خودرو را در سطح یورو ۵ قابل ارتقا به یورو ۶ قرار داده است.

وی افزود: دوام بالا و مصرف سوخت کم موتور دیزل از دیگر مزایای آن به حساب می‌آید؛ به‌گونه‌ای‌که میانگین مصرف سوخت موتور دیزلی ۴/ ۵ لیتر در صد کیلومتر در چرخه رانندگی استاندارد ترکیبی است و میزان مصرف سوخت این خودرو در خارج شهر نیز عددی زیر ۵ لیتر در صد کیلومتر است.زالی تصریح کرد: موتور دیزل علاوه‌بر مصرف سوخت کم با توان و گشتاور بالا برای رانندگی درون‌شهری و خارج از شهر به‌ویژه ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی، گزینه بسیار مناسب و به‌صرفه‌ای خواهد بود.

مطالب داغ

ویدئوها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *