مرسدس AMG GT63 S 4dr در مقابل پانامرا توربو S اسپرت توریسمو

مرسدسAMG GT63 S 4MAtic 4درب - پورشه پانامرا توربوS E-Hybrid اسپرت توریسمو - Mercedes-AMG GT 4dr vs Porsche Panamera
ب

بازی تاج و تخت!

با وجود پیشرفت قابل‌توجه صنعت خودرو در دنیای امروز، کمتر خودرویی پیدا می شود که ویژگی‌هایی همچون ظاهری زیبا، عملکردی عالی، کاربردی بالا و خصوصیات لوکس را با هم داشته باشد. اما مرسدس با به بازی فرستادن یک نیروی تازه‌نفس به کلاسی که خودش ۱۵ سال پیش با CLS آغاز کرده بود، با سری بالا زنگ خطر را برای پورشه پانامرای کم حاشیه اما گران قیمتی به صدا در آورده که مدتی است در این کلاس فرمانروایی می‌کند.

زمانی که پورشه پانامرا به نبرد سدان‌های ۴درب کوپه قدم گذاشت، نگاه‌های زیادی را به سمت خود جلب کرد و باعث رونق این کلاس شد. اقدامی که پورشه را بر آن داشت تا با رونمایی از نسخه اسپرت توریسمو استیشن پانامرا، خود را در میان آماج بیشتری از نگاه‌ها قرار دهد. اقدامی که همزمان بود با پروژه جدید بخش AMG مرسدس که با ارائه نسخه ۴ درب GT، خودرویی با عملکرد و قیمتی مشابه با نمونه دو در کوپه به جهانیان معرفی کرد.

مرسدسAMG GT63 S 4MAtic 4درب - پورشه پانامرا توربوS E-Hybrid اسپرت توریسمو - Mercedes-AMG GT 4dr vs Porsche Panamera

سریع، گران و خانوادگی

پورشه پانامرا یک راه گران‌قیمت برای رسیدن به یک خودروی خانوادگی اسپرت است. به خصوص که دو خودروی حاضر در این آزمایش از بالاترین تجهیزات ایمنی و رفاهی بهره می‌برند و همین هیبریدی بودن پانامرا را گوشزد می‌کند. پانامرای هیبریدی از یک موتور الکتریکی ۱۳۴ اسب‌بخاری با برد تنها تا ۳۷ کیلومتر نیز بهره می‌برد که چندان خوب به نظر نمی‌رسد. اما اگر پورشه نخواهد برای نجات جان زمین قدمی بردارد، حداکثر قدرت خود را به کمک یک موتور ۴‌ لیتری V8 توئین‌توربو به ۶۷۱‌ اسب‌بخار می‌رساند که برای تحقیر هر خودروی اسپرتی کافی است. قدرتی که پانامرا را به قوی‌ترین هاچ‌بک یا استیشن تولیدی جهان تبدیل کرده است.

مرسدسAMG GT63 S 4MAtic 4درب - Mercedes-AMG GT 4dr

در طرف مقابل مرسدس GT چهار درب از همان ابتدا کار خود را سنتی آغاز می‌کند. مرسدس تنها با یک موتور ۴‌لیتری توئین‌توربو V8‌ بنزینی، قدرت عظیمی معادل ۶۳۰‌ اسب‌بخار را در اختیار راننده قرار می‌دهد تا بلافاصله ما را به یاد نسخه دو در AMG GT بیاندازد. از نظر ظاهری نیز گویی با یک GT دو در کشیده‌شده طرف هستیم. با این حال GT چهار ‌درب بر پایه CLS نسل جدیدی ساخته شده است که خود از پلت‌فرم E‌کلاس استفاده می‌کند. در آن سوی میدان، پورشه نیز گوهر وجودی خود را از بنتلی کانتیننتال‌GT گرفته است و نباید به آن به چشم یک ۹۱۱ کشیده‌شده نگریست.

پورشه پانامرا توربوS E-Hybrid اسپرت توریسمو - Porsche Panamera

رانندگی:

عملکرد، سواری، فرمان‌پذیری، آلایندگی

دو خودروی اشتوتگارتی حاضر در این آزمایش به قدری قدرتمند هستند که ممکن است تعدادی از سوپراسپرت‌ها را نیز به چالش بکشند. در دنیای امروز طی‌کردن صفر تا صد برای یک خودرو در ۷‌ثانیه بسیار غرورآفرین است. اما باید بدانید که پورشه برای طی‌کردن صفر تا ۱۶۰‌ کیلومتر بر ساعت تنها به ۷٫۵‌ ثانیه زمان نیاز دارد. کاری که بنز آن را بهتر و در ۷٫۲‌ثانیه انجام می‌دهد. سیستم‌های ۴‌چرخ متحرک و کنترل‌کشش هر دو خودرو نیز کاملا موثر ظاهر شده و با عملکرد بالای پیشرانه کاملا هماهنگ هستند.

در سبقت‌ها و شتاب‌ثانویه نیز دو خودرو مشابه هم عالی، جذاب و دیدنی عمل می‌کنند. به‌طوری‌که تنها در عرض ۲٫۷‌ ثانیه سرعت خود را از ۴۸‌ کیلومتر بر ساعت به ۱۱۲‌ کیلومتر بر ساعت می‌رسانند. در چنین سرعتی عملکرد عالی ترمزهای کربن‌سرامیکی نیز یکی دیگر از نقاط قوت هر دو خودرو به شمار می‌رود. این ترمزها بر روی پانامرا به صورت استاندارد و بر روی مرسدس به صورت یک آپشن ۷,۸۸۰ دلاری نصب شده‌اند، و به ترتیب تنها به ۴۶٫۱ و ۴۳٫۳ متر مسافت نیاز دارند تا آن‌ها را متوقف کنند.

مرسدسAMG GT63 S 4MAtic 4درب - Mercedes-AMG GT 4dr

این دو خودرو از دو شخصیت کاملا متفاوت بهره می‌برند. به‌عنوان‌مثال هنگامی که پورشه تنها در حالت الکتریکی رانده می‌شود، تمام آنچه می‌شنوید، یک همهمه آرام است. اما در ترکیب با موتور V8‌ بنزینی و قرار گرفتن در حالت تمام‌اسپرت، صدای بلندتری از اگزوزهای اسپرت و سفارشی پانامرا به بیرون دمیده می‌شود. در همین حال، اگزوزهای استاندارد و فوق‌اسپرت GT نیز، از همان ابتدا سراسیمه غرش‌های بسیار لذتبخشی را در محیط پخش می‌کند.

گیربکس ۸‌ سرعته دوکلاچه پانامرا و ۹‌سرعته مرسدس قابلیت تعویض دنده بصورت دستی را نیز به کمک شیفترهای پشت فرمان فراهم کرده‌اند.

تغییر حالت‌های رانندگی در هر دو خودرو نیز توسط اهرم‌های دوار قرار گرفته بر روی فرمان صورت می‌پذیرند.

در هنگام رانندگی در سرعت‌های شهری، تعویض دنده توسط گیربکس مرسدس تا حدودی نامنظم صورت می‌پذیرد. اما این بدان معنا نیست که شما از یک رانندگی آرام در داخل شهر محروم می‌شوید. خودرو به‌آرامی دور می‌گیرد و ترمزهای فوق‌العاده مرسدس نیز بسیار دقیق‌تر از پورشه ظاهر می‌شوند. اگرچه پورشه این قابلیت را دارد تا انرژی از‌دست‌رفته توسط ترمزها را برای شارژ باطری‌ها مجددا مورد استفاده قرار دهد.

رانندگی با پانامرا در سرعت‌های شهری نیز، بسیار لذت‌بخش است و سیستم هیبریدی در ترکیب با گیربکس کارآمد پورشه، مهندسی فوق‌العاده پورشه را نشان می‌دهد. با این حال یک دوگانگی شخصیت در فرمان‌پذیری پانامرا دیده می‌شود. فرمان بزرگتر و سنگین‌تر از مرسدس احساس می‌شود که در سرعت‌های پایین بیشتر خود را نشان می‌دهد. بنابراین وجود سیستم فرمان‌پذیری محور عقب که بصورت استاندارد بر روی مرسدس تعبیه شده، می‌توانست به کمک این خودروی نسبتا طویل بیاید.

پورشه پانامرا توربوS E-Hybrid اسپرت توریسمو - Porsche Panamera

اما در سرعت‌های بالا پایداری و چسبندگی مثال‌زدنی پورشه بیشتر نمود پیدا می‌کند و به راننده این اطمینان را می‌دهد تا با سرعت بیشتری پیچ‌ها را طی کند.

در طرف مقابل با در دست گرفتن فرمان مرسدس یک احساس ناب و خالص از رانندگی به شما القا می‌شود. با این حال نباید انتظار پایداری و چسبندگی پورشه را در سر پیچ‌ها از مرسدس داشته باشید. اگرچه در شرایط پرفشار رانندگی، چابکی GT در تغییر جهت‌های ناگهانی بسیار ستودنی است.

در مجموع رانندگی با GT بسیار لذت‌بخش‌تر و هیجان‌انگیزتر از پورشه احساس می‌شود. به‌طوری‌که حتی فعال‌بودن سیستم ۴‌چرخ‌متحرک مرسدس (۴MAtic) نیز نمی‌تواند از شیطنت‌ها و بی‌قراری‌های GT بکاهد. این در حالی است که امکان رانندگی تنها در حالت دیفرانسیل‌عقب نیز برای مرسدس امکان‌پذیر است.

در هر صورت در مرسدس راحتی زیاد فدای هیجان بیشتر شده و گاها با لرزش‌های گاه‌و‌بیگاه و سروصدای اضافی از سیستم‌تعلیق آرامش سرنشینان مختل می‌شود. با این حال پانامرا راحتی بیشتری را برای سرنشینان خود فراهم می‌کند و در سرعت‌های بالا، کیلومترها را همچون یک گرند‌تور واقعی طی می‌کند.

مرسدسAMG GT63 S 4MAtic 4درب - Mercedes-AMG GT 4dr

پشت فرمان

میدان دید، کیفیت ساخت

با قرار گرفتن در کابین مجلل مرسدس‌GT، شما خود را در محیطی مشابه همزاد دو در آن، اما در جایگاهی مشابه یک E‌کلاس می‌بینید. اما پورشه در این زمینه کمی اسپرت‌تر عمل می‌کند. صندلی‌های عضلانی و برقی پورشه نیز در افزایش این حس بی‌تاثیر نیست. اگرچه صندلی‌های برقی مرسدس نیز بدن راننده را به‌خوبی در بر می‌گیرد، اما تا حدودی در مقابل ارگونمی پورشه کم می‌آورد.

جلوآمپر سنتی و بزرگ، کنسول مرکزی مملو از کلیدهای لمسی، صفحه‌نمایش ۱۲٫۳‌ اینچی لمسی همه‌کاره، قابلیت اتصال گوشی‌های اپل (Apple CarPlay)، سیستم صوتی باس با ۱۴‌ بلندگو به‌صورت استاندارد و سیستم صوتی burmester با ۲۱‌ بلندگو به‌صورت سفارشی (۴,۵۰۰‌دلاری) از جمله ویژگی‌های داخل کابین پانامرا به‌شمار می‌رود.

پورشه پانامرا توربوS E-Hybrid اسپرت توریسمو - Porsche Panamera

کابین مرسدس نیز با داشتن شیب و خمیدگی‌های منظم در مقابل کابین نسبتا شیک پانامرا، بسیار چشم‌نوازتر ظاهر می‌شود و با وجود نمایشگر ۱۲٫۳‌اینچی با‌شکوه، قابلیت پیکربندی تنظیمات مختلف، وجود دکمه‌های فیزیکی در کنسول مرکزی، قابلیت اتصال گوشی‌های اپل و اندروید، قابلیت شارژ سریع و سیستم صوتی burmester 640 واتی با ۱۴‌بلندگو، امکانات بیشتری را نیز در اختیار سرنشینان قرار خواهد داد. با این حال وجود قطعات پلاستیکی فلز مانند در کنسول مرکزی برای چنین خودرویی کمی دور از انتظار است.

مرسدسAMG GT63 S 4MAtic 4درب - Mercedes-AMG GT 4dr

فضا و راحتی کابین و کاربردی‌بودن

دو خودروی آلمانی از نظر فضای سر، پا، شانه و حتی جای‌گذاری لوازم جانبی در قسمت جلوی کابین خوب و تقریبا مشابه هم عمل می‌کنند. با این حال با نشستن بر روی صندلی های‌عقب، تفاوت‌ها آشکارتر خواهند شد. فضای کابین مرسدس در این بخش اگرچه برای یک خودروی کوپه خوب است، اما در مقابل پورشه کمی تنگ به نظر می‌رسد. نبود زیر‌آرنجی برای صندلی‌های عقب و وجود تنها دو صندلی در این قسمت نیز کمی آزاردهنده است. اگرچه امکان سفارش پکیج Luxury Lounge عقب با قیمت ۴,۱۶۰‌ دلار و یا صندلی معمولی سه‌نفره با قیمت کمتر ۸۴۴‌ دلاری نیز برای این خودرو وجود دارد، اما تا حد زیادی کاربردی‌بودن کابین مرسدس را زیر سوال می‌برد.

پورشه پانامرا توربوS E-Hybrid اسپرت توریسمو - Porsche Panamera

با این حال صندلی‌های‌عقب پانامرا حتی با وجود تنگ‌بودن برای سه‌نفر، به مراتب از صندلی‌های دو نفره مرسدس بهتر هستند و فضای پای بیشتری را در مقایسه با GT فراهم می‌کنند.

از طرفی دیگر، مرسدس از صندوق‌عقب بزرگتری بهره می‌برد و با حجم ۴۶۱‌ لیتر ۷‌ چمدان مسافرتی را می‌تواند به راحتی در خود جای دهد. در حالی که صندوق پانامرا با حجم ۴۲۵‌ لیتر بیش از ۶‌ چمدان ظرفیت ندارد. اگرچه صندلی‌های‌عقب پورشه قابلیت تاشدن با نسبت ۴۰٫۲۰٫۴۰ را دارند تا در مواقع لزوم، فضای بیشتری را در اختیار قرار دهد.

قیمت و تجهیزات رفاهی

هزینه‌های نگه داری، تجهیزات، استهلاک و ایمنی

با وجود هیبریدی بودن پانامرا، انتخاب یک پورشه به عنوان یک خودروی خانوادگی برای سه سال کمی گران تمام می‌شود. از طرفی شارژ کامل باطری‌های پانامرا توسط برق خانگی ۶‌ ساعت طول می‌کشد که در صورت استفاده ار شارژ سریع، این زمان به ۲٫۴‌ساعت کاهش پیدا می‌کند.

اگرچه محدوده قیمت‌های بیمه در هر دو خودرو تقریبا برابر و حدود ۳,۰۹۸‌ دلار در ماه است، اما انتشار کمتر آلایندگی CO2 توسط پانامرا، در بعضی کشورها به کمک پورشه خواهد آمد.

از جمله امکانات مشترک این دو خودروی لوکس، می‌توان به صندلی‌های چرمی مجهز به گرمکن در جلو و عقب، چراغ‌های جلوی تمام‌ LED، صندوق‌عقب برقی، سیستم ورود بدون کلید (Keyless) و سنسورهای پارک جلو و عقب اشاره کرد. اما دودی‌کردن شیشه‌ها، دوربین دید عقب، سیستم‌های ایمنی همچون نمیشگر نقاط کور، همیار حرکت بین خطوط، سیستم تشخیص ترافیک و حتی سیستم ترمز خودکار اضطرای از جمله امکاناتی هستند که با صرف هزینه بیشتر و به‌صورت سفارشی بر روی پانامرا نصب خواهند شد. امکاناتی که همگی کاملا به‌صورت استاندارد در مرسدس GT وجود دارند.

مرسدسAMG GT63 S 4MAtic 4درب - پورشه پانامرا توربوS E-Hybrid اسپرت توریسمو - Mercedes-AMG GT 4dr vs Porsche Panamera

نتیجه نهایی:

مرسدس ‌GT چهار‌ درب و پورشه پانامرا، دو خودروی لوکس، اسپرت و خانوادگی تمام‌عیار هستند که توانسته‌اند ترکیب عالی از ظاهری زیبا، عملکرد و کاربردی‌بودن را به نمایش بگذارند. اگرچه هر دو، خودروهای کاملی نیستند و نباید انتظار یک ماشین تماما اسپرت، یا یک لیموزین لوکس را از آن‌ها داشت، اما هر دو خودرو بیشتر از حد نیاز یک خودروی خانوادگی سریع هستند. اگر هیجان و لذت‌رانندگی در اولویت اول شما باشد، مسلما GT برنده بلامنازع این رقابت خواهد بود. خودرویی که به گفته شرکت سازنده، سریع‌ترین خودروی چهارنفره‌ی تولیدی در جهنم سبز نوربرگ‌رینگ است! اما اگر ویژگی‌هایی همچون سواری‌راحت، آسایش‌و سرگرمی و میزان آلایندگی کمتر در اولویت شما قرار دارند، نقاط ضعف مرسدس بیشتر به چشم می‌آیند و برد ازآن پانامرا خواهد بود. اگرچه پانامرای مغرور به مثابه رقیب خود هیجان‌انگیز نیست، اما راحتی و آسایش بیشتری در هنگام طی‌کردن کیلومترها سفر آن هم با سرعت زیاد فراهم می‌کند. و این اساسا همان چیزی است که گرند‌تورها باید داشته باشند.

پورشه پانامرا

سرعت شگفت انگیز، پایداری، رانندگی نرم تر و آرام تر، کابین بهتر، فضای بیشتر صندلی های عقب، پرداخت مالیات کمتر به واسطه هیبریدی بودن – صندوق عقب بزرگتر

کروزکنترل تطبیقی (۲,۰۱۳ دلار)

همیار پارک (۵۷۳ دلار)

مرسدس AMG GT 4dr

هیجان بیشتر، سرعت شگفت انگیز، فرمان پذیری لذتبخش، غرش عالی اگزوزها، فضای صندوق کاربردی (محفظه بار جادار)، تجهیزات بیشتر – سر و صدای سیستم تعلیق

پکیج کمک راننده (۱,۹۱۰ دلار)

 

فردین محمدسور

 

مشخصات فنی

مرسدس AMG GT 4 درب مرسدس AMG GT 4 درب پورشه پانامرا
تعداد سیلندر/ نوع پیشرانه V8 / توئین توربو – بنزینی V8 / هیبریدی توئین توربو – بنزینی
حجم پیشرانه (سی‏سی) ۳۹۸۲ ۳۹۹۶
حداکثر قدرت (اسب‏بخار/دور در دقیقه) ۶۵۰۰-۵۵۰۰/۶۳۰ ۶۷۱ اسب بخار
حداکثر گشتاور (نیوتن‏متر/دور در دقیقه) ۴۵۰۰-۲۵۰۰/۹۰۰ ۸۵۰ نیوتون متر
شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر بر ساعت (ثانیه) ۳٫۲ ۳٫۱
حداکثر سرعت (کیلومتر بر ساعت) ۳۱۵ ۳۰۹
نوع جعبه دنده ۹ سرعته اتوماتیک ۸ سرعته دو کلاچه اتوماتیک
وضعیت انتقال قدرت چهار چرخ محرک چهار چرخ محرک
وزن خالص (کیلوگرم) ۲,۰۴۵ ۲٫۳۱۵
مصرف سوخت ترکیبی (در هر صد ) ۱۱٫۳ لیتر             ۳٫۰۱ لیتر
قیمت نمونه آزمایش ۱۵۲,۷۱۰ دلار ۱۶۰,۳۸۹ دلار

 

مطالب داغ

ویدئوها

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

  • رایان ۱۳۹۹-خرداد-۰۹ :: ۱۲:۳۲ ق.ظ

    مرسی بابت مطالب خوبتون. عالی بود‌
    عاشق جی تیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *