فورد موستانگ کبرا جت ۱۴۰۰ مخصوص مسابقه درگ ؛ جنون برقی

ford-mustang-cobra-jet-1400-فورد موستانگ کبرا جت ۱۴۰۰

پس از شاسی بلند تمام برقی فورد موستانگ Mach-E به عنوان اولین موستانگ تمام برقی، این شرکت آمریکایی بار دیگر توانایی‌های خود را در ارائه فناوری‌ های باتری خودروهای الکتریکی با نمونه اولیه موستانگ کبرا جت ۱۴۰۰ به نمایش گذاشته است. موستانگ کبرا جت ۱۴۰۰ به لطف بهره گیری از پیشرفته ترین تکنولوژی ها فرصت جدیدی در جهت پیشرفت میراث و عملکرد همیشه تحسین برانگیز موستانگ مهیا کرده است.

ford-mustang-cobra-jet-1400-فورد موستانگ کبرا جت ۱۴۰۰

دومین موستانگ الکتریکی و طی کردن ۴۰۰ متر تنها در ۸ ثانیه

پیش از این شاهد رقابت خودروهای الکتریکی در قالب مسابقات اتومبیل رانی فرمولا E بوده ایم. اما حضور خودروهای الکتریکی در مسابقات بسیار قدیمی تر درگ بسیار جالب توجه است.

فورد پرفورمنس (Ford Performance) با همکاری چندین شرکت فعال در حوزه الکتریک، به طور رسمی به توسعه پیشرانه های الکتریکی برای خودروهای مسابقه ‌ای ورود پیدا کرده است.

ford-mustang-cobra-jet-1400-فورد موستانگ کبرا جت ۱۴۰۰

این شرکت با کمک شرکت ‌های قطعه ‌ساز MLe Racecars، AEMEV، Cascadia و Watson Engineering، خودرویی عضلانی و تمام الکتریکی بر پایه نسخه مخصوص درگ موستانگ تولید کرده است. خودرویی که نام افسانه ای کبرا جت را با خود یدک خواهد کشید. این خودروی مسابقه ‌ای از باتری هایی با ظرفیت نامشخص و احتمالا سیستم محرکه دارای جعبه دنده ۲ سرعته با ۴ موتور الکتریکی بهره می برد.

دماغه استخوانی، تایرهای مخصوص درگ، رول کیج و سیستم انتقال قدرت مثال زدنی آن از نسخه بنزینی به عاریت گرفته شده است. بنابراین فورد موستانگ کبرا جت ۱۴۰۰، در اصل دارای همان ظاهر، همان مبدل گشتاور، همان نمای عقب و سیستم انتقال قدرتی است که پیش از این در نمونه بنزینی شاهد بودیم.

ford-mustang-cobra-jet-1400-فورد موستانگ کبرا جت ۱۴۰۰

اما تمام هیاهوی خبری حول دومین موستانگ الکتریکی تاریخ فورد به پیشرانه برقی آن باز می گردد. مهندسی این بخش کاملا هوشمندانه انجام گرفته است. در زیر کاپوت کشیده این موستانگ وجود تعداد زیادی کابل های سیمی، ظاهر آن را به یک پیشرانه بنزینی عجیب و غریب شبیه کرده است. به گفته فورد این پیشرانه به مراتب پیچیده تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. این پیشرانه به تنهایی ۱۴۰۰ اسب بخار قدرت و گشتاوری بیش از ۱۴۹۰ نیوتون متر تولید می کند. چنین گشتاور اغواکننده ای به صورت آنی به چرخ‌ های عقب منتقل می شود تا کبرا جت در عین بی صدا بودن از شتاب بی نظیری برخوردار باشد.

به گفته فورد، موستانگ کبرا جت ۱۴۰۰ مسافت ۴۰۰ متر را تنها در کم ‌تر از ۸ ثانیه طی می کند و حداکثر سرعت آن به بیش از ۲۷۳ کیلومتر بر ساعت می رسد.

ford-mustang-cobra-jet-1400-فورد موستانگ کبرا جت ۱۴۰۰

در حالی که آخرین مدل بنزینی کبرا جت (مدل ۲۰۱۸) با بهره گیری از یک پیشرانه ۵٫۲ لیتری V8 سوپرشارژر ویپل (Whipple-supercharged) با ۱۱۰۰ اسب بخار قدرت، کمی بیش از ۸ ثانیه زمان نیاز داشت تا مسیر ۴۰۰ متری پیست مسابقه را با حداکثر سرعت ۲۴۱ کیلومتر بر ساعت طی کند.

بنابراین می توان گفت که نسخه برقی نسبت به نسخه درون سوز موستانگ کبرا جت عملکرد به مراتب سریع‌ تری از خود نشان می دهد.

فورد موستانگ کبرا جت ۱۴۰۰ مجهز به فناوری های بسیار پیشرفته ای است که در آینده ای نزدیک به پیشرانه دیگر محصولات جدید این شرکت نیز ورود پیدا خواهند کرد. به گفته فورد پرفورمنس این شرکت در نظر دارد تا تست و بررسی موستانگ کبرا جت ۱۴۰۰ را تا قبل از رونمایی رسمی ادامه دهد. این شرکت نمونه نهایی این خودرو را در اواخر سال جاری میلادی و در یکی از مهمترین رویدادهای مسابقات درگ آمریکا، به صورت رسمی رونمایی خواهد کرد. بنابراین در آینده ای نزدیک این خودرو در چند رویداد و مسابقات درگ حاضر خواهد شد تا توانایی‌های خود را به هواداران مسابقات درگ، رسانه‌ها و رقبا نشان دهد.

ford-mustang-cobra-jet-1400-فورد موستانگ کبرا جت ۱۴۰۰

فورد پرفورمنس موستانگ کبرا جت ۱۴۰۰ را به عنوان یادبودی برای کبرا جت اصلی معرفی کرده است که اولین بار در اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی معرفی شد و تاکنون نقش مهمی در مسابقات درگ ایفا کرده است.

در انتها ناگفته نماند که نسخه های قدیمی این اسطوره درگ اجازه تردد در سطح شهر را نیز داشتند، اما در سال های اخیر مدل های جدید موستانگ کوبرا جت تنها اجازه حضور در مسابقات درگ ۴۰۰ متر را داشتند.

 

فردین محمدسور

مطالب داغ

ویدئوها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *