شاخ به شاخ دنا پلاس و آریو اتوماتیک

شاخ به شاخ دنا پلاس - آریو اتوماتیک
ب

ایران خودرو و سایپا، دو خودروساز ایرانی که از دیرباز به‌جای رقابت، پیمان دوستی باهم برقرار کردند، پس از سالیان سال بالاخره با صدقه‌سری چینی‌ها خودروهایی به بازار عرضه می‌کنند که به نوعی در مقابل هم قرار می‌گیرند. اتفاقی که نه با هدف رقابت، بلکه در جهت بازاریابی شکل گرفته و به یک رقابتی ناخواسته بدل شده! در هر صورت با وجود تمام نابسامانی‌های موجود در اوضاع کشور، دو شرکت ایران خودرو و سایپا اکنون برخلاف تقسیم سهمی از بازار، محصولاتی مشابه را به بازار عرضه می‌کنند. ایران خودرو پس از سالیان سال و سود حاصل از فروش انواع و اقسام سمند، بجای به‌روز‌رسانی این خودرو برای حامیان مجبور محصولات داخلی، خودرویی به نام دنا به بازار عرضه کرد. اما ظاهرا فروش حاصل از خودروهای پیشین هیچ سودی برای این شرکت به ارمغان نیاورده و هزینه توسعه و طراحی پیش از تولید این خودرو را نیز باید مشتریان بپردازند!

آریو- سایپا S300- زوتی Z300- تویوتا آلیون

در هر صورت ایران خودرو با عرضه دنا پلاس، رقیبی بسیار جدی برای بسیاری از خودروهای چینی به بازار عرضه کرد. زیباترین محصول ایرانی که از امکانات مناسبی نیز بهره می‌برد که اگر از گیربکس اتوماتیک فاکتور گرفت، نه‌تنها چیزی از چینی‌ها کم ندارد، بلکه تا حدودی قدرتمند نیز ظاهر شده است.

همزمان شرکت دوست و همسایه سایپا نیز با عرضه محصول چینی شرکت Zotye، خودروی قابل‌قبولی در سطح قیمتی خود به بازار فرستاده است. خودرویی که از لحاظ ابعاد و اندازه در کنار دنا پلاس قرار می‌گیرد. این خودرو که چند سالی است در ناوگان تاکسیرانی کشور نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، به یکی از محصولات قدیمی تویوتا (تویوتا آلیون) شباهت دارد که ظاهرا به‌نظر می‌رسد زوتی این طرح را از شرکت تویوتا خریداری کرده است.

Ario-ساپا آریو

در هر صورت اگرچه کامل‌ترین محصول ملی تا به امروز، یعنی دنا پلاس، فیس‌لیفتی ماژور از اولین خودروی ملی به نام سمند به‌شمار می‌رود، اما از مقبولیت و اعتبار به مراتب بیشتری از محصولات چینی در ایران برخوردار است و همین کافی است تا این خودرو زنگ خطری برای رقیبانش به صدا درآورد. همچنین ناگفته نماند که پیش از این هم ویژگی‌هایی همچون هندلینگ مناسب و موتورهای سرحال تر (با وجود قدیمی تر بودن) یادگاری بود که از پژو در دل محصولات وطنی جا مانده بود. همان چیزی که محصولات چینی (ارزان‌قیمت) ضعف خود را همیشه در این موارد نشان داده‌اند و جبران این ضعف‌ها با سانروف و مالتی‌مدیا و خطوط کرومی روی بدنه نیز جبران نشد!

در اینجا سعی داریم دو محصول هم‌کلاس ایران‌خودرو و سایپا، یعنی دنا پلاس و آریو را با یکدیگر مقایسه کنیم. از دیگر دلایل مقایسه این دو خودرو، قیمت بازار تقریبا یکسان این دو، با توجه به عدم عرضه خودروسازها است.

دنا-پلاس-توربو

طراحی ظاهری:

دنا پلاس

جلو پنجره‌ای مردانه، بزرگ و خشن به همراه خطوط کمر شناسنامه اصلی دنا پلاس را تشکیل می‌دهند. سانروف و ۴ کیسه‌هوا (در مدل‌های جدید ۲ کیسه‌هوا!) از امکانات قابل‌توجه این خودرو به‌شمار می‌روند که بسیار به مذاق ایرانیان خوش آمده است. این خودرو برخلاف نمونه معمولی دنا، که تفاوت کمتری با سمند داشت، از دوربین دنده عقب نیز در کنار سیستم مالتی‌مدیا بهره می‌برد. تغییر گرافیک چراغ‌های جلو و عقب، چراغ‌هاي جلو مجهز به لامپ طرح نئون و چراغ روشنایی ‌در‌ روز (DayLight)، تغيير استايل جانبي خودرو (درب‌ها به همراه شيشه لچكي عقب، دستگيره‌‏ها و گلگيرها)، صندلي‌هاي تمام‌برقي  جلو (۸ حركته)، آينه‌هاي جانبي جديد با قابليت تاشونده اتوماتيك، آنتن سقفي جديد (Shark fin)، چراغ روشن كننده فضاي پايين پا در درب‌هاي جلو (Foot lamp) و جا‌عينكي از جمله تغییرات دنا پلاس نسبت به دنای معمولی به شمار می‌رود.

 

آریو- سایپا S300- زوتی Z300- تویوتا آلیون

آریو، سایپا S300، زوتی Z300، تویوتا آلیون!

ساده، اصولی، بی زرق و برق! سادگی و وقار در هر ۴ طرف آریو نمود پیدا می‌کند. این خودرو با‌توجه به طراحی ژاپنی خود، بر خلاف دنا پلاس از طراحی روان و بی آلایشی بهره می‌برد. اصول طراحی تا حدودی در این خودرو رعایت شده است و همانند اغلب چینی‌ها سعی در بالابردن کلاس خود ندارد! چراغ‌های تقریبا مستطیل شکل جلو، بدنه حجیم، چراغ‌های بزرگ عقب و رینگ‌های کوچک قرار گرفته در زیر آریو، نشان از اقتصادی بودن این خودرو می‌دهند. اگرچه این روزها هیچ خودرویی در ایران اقتصادی و ارزان نیست.

در هر صورت این دو خودرو از نظر طراحی در نقطه‌ مقابل هم قرار می‌گیرند و دنا پلاس از طراحی لوکس‌تر و مهیج‌تری نسبت به آریوی باوقار بهره می‌برد.

 

آریو- سایپا S300- زوتی Z300- تویوتا آلیون

طراحی داخلی

دنا پلاس از کابینی مشابه با دنای معمولی، اما با امکانات بیشتری بهره می‌برد که طراحی قابل‌قبولی نیز دارد. صندلی‌های ۸ جهته برقی، سانروف، سیستم مالتی‌مدیا به همراه دوربین دید‌ عقب و سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک از نقاط قوت این عضو از خانواده سمند به حساب می‌آید.

با این حال آریو نیز از این نظر دست کمی از دنا پلاس ندارد. سادگی نمای بیرونی به کابین آریو نیز سرایت کرده است تا شاهد هماهنگی جالب‌توجهی در یک محصول چینی باشیم. ضمن تشکر از چینی ها بابت دست نزدن به طراحی این خودرو، کیفیت متریال مورد استفاده در نگاه اول در برخی قسمت‌ها مناسب‌تر از رقیب ایرانی خود ارزیابی می‌شود. همچنین سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، سانروف، و سیستم مالتی‌مدیا به‌همراه دوربین عقب در تیپ‌های بالایی این خودرو (تیپ رویال) نیز وجود دارد. با این حال فقدان صندلی‌های برقی، آریو را از نظر امکانات در پس دنا پلاس قرار می‌دهد.

در کل کابین هر دو خودرو مناسب ارزیابی می‌شود و همانند نمای بیرونی، کابین دنا از طراحی مهیج‌تر اما فضای تنگ‌تری نسبت به رقیب چینی خود بهره می‌برد.

پیشرانه و عملکرد

موتور ۱٫۷ لیتری دنا با حجم دقیق ۱۶۴۶ سی‌سی، ۱۱۵ اسب‌بخار نیرو و ۱۵۷ نیوتون‌متر گشتاور را از طریق یک گیربکس ۵ سرعته دستی قدیمی در اختیار لوکس‌ترین محصول وطنی قرار می‌دهد. این موتور که تنها در خانواده سمند مورد استفاده قرار می‌گیرد، از عملکرد رضایت بخشی بخصوص در بحث مصرف سوخت برخورار است.

دنا پلاس - IKCO

با این حال پیشرانه آریو نیز تفاوت چندانی از نظر توان با پیشرانه ملی ایران خودرو ندارد و با ۱٫۶ لیتر حجم، ۳ اسب‌بخار قدرت و ۶ نیوتون‌متر گشتاور کمتری نسبت به دنا تولید می‌کند. با این حال با‌توجه به رقابت از جنس قیمت و اندازه این دو خودرو، نمونه اتوماتیک این خودرو صلاحیت رقابت با دنا پلاس مجهز به دنده دستی را کسب کرده است اما در این بخش عملکرد آن ها بصورت جداگانه بررسی خواهد شد. گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک قرار گرفته بر روی این خودرو، کاملا آرام و بی‌رمق عمل می‌کند که باعث می‌شود این خودروی چینی در بحث شتاب حرفی برای گفتن نداشته باشد. از دیگر نقاط ضعف این خودرو نیز می‌توان به صدای پیشرانه آن اشاره کرد که در دورهای بالایی کاملا از رقیب ایرانی خود شکست می‌خورد.

با این حال هر دو خودرو از سیستم تعلیق مناسب با خیابان‌های ایران بهره می‌برند و نرمی قابل قبولی را به سرنشینان خود هدیه می‌دهند.

آریو- سایپا S300- زوتی Z300- تویوتا آلیون

نتیجه‌گیری:

هم‌اکنون در بازار دنا پلاس مجهز به دو کیسه‌هوا با قیمت حدود ۱۲۵ میلیون تومان معامله می‌شود. این در حالی است که آریو با گیربکس اتوماتیک و دو کیسه‌هوا بیشتر، با ۱۲۰ میلیون تومان به‌سختی معامله می‌شود. اگرچه این روزها خرید و فروش هر خودرویی به سختی انجام می‌گیرد، اما قیمت بیشتر دنا پلاس در بازار، می‌تواند نتیجه استقبال بیشتر مردم از این خودرو باشد.

 

فردین محمدسور

تصاویر:

دنا پلاس - IKCO

آریو- سایپا S300- زوتی Z300- تویوتا آلیون

مطالب داغ

ویدئوها

دیدگاه ها

 • مهدی ۱۳۹۷-اسفند-۰۸ :: ۹:۲۸ ق.ظ

  سلام
  مقایسه از لحاظ شتاب اولیه هیچ موقع اتو رو با دستی مقایسه نکن
  بعد شما یه قوطی کبریتی مثل دنا که آدم داخلش جا نمیشه چطوری مقایسه می کنی
  خودم دنا داشتم فقط زرق برقشو زیاد کردین
  نه به راحتی و ایمنی خودرو اصلا تو ایران اهمیت نمیدن این کارشناسهای به اصطلاح همه چی بدون مولوی
  تصادفات جاده کار هر دو را ببین بعد نظرتو اصلاح کن

 • امید ۱۳۹۷-اسفند-۰۸ :: ۱۱:۴۵ ق.ظ

  اگه تبلیغات منفی عایه اریو به این وسعت نبود عمرا دنا رقیبی واسه اریو باشه.
  کلاس و امنیت خودرو و موتور ژاپنی و … اریو سرتر هستش

 • میلاد ۱۳۹۷-اسفند-۰۸ :: ۱۱:۵۸ ق.ظ

  دوستان عزیز یه نکته اشاره میکنم
  خودتون برید قضاوت کنید شما دوتا
  ماشینو روی ۱۲۰تا نگاه کنید ببینید دور
  موتور کدوم بالاتره. از این میفهمید
  صدای کابین آریو خیلی کمترخ

 • کیارش ۱۳۹۷-اسفند-۰۸ :: ۱:۴۴ ب.ظ

  جالب بود اولین سایتی که یکم بی طرفانه نگاه کرد متاسفانه انقدر سایت های دیگه انقدر جانب دارانه می نویسن ادم رو گم راه می کنن اریو تبلیغات منفی براش خیلی شده جوری که من رو داشت پشیمون می کرد از خریدش اما وقتی خریدم الان بعد از مدتی فهمیدم همش تبلیغات منفی الکی بوده و واقعا با توجه به قیمتش ماشینه عالیه موتور میتسوبیشی
  گیربکس هیوندایی شاستی و پلتفر تویوتا امنیت و راحتی بالایی به ماشین داده فقط کافیه چند تا عکس از تصادف اریو با بقیه اتوموبیل ها ببینید تا متوجه بدم مستحکم این ماشین بشید

 • اکبر ۱۳۹۷-اسفند-۰۸ :: ۱:۴۸ ب.ظ

  اریو اصلا قابل مقایسه نیست.فقط اپشن کمتر داره.تازه قدرت موتورش هم بیشتر نداشت.یکم تحقیق کنید بعد اطلاع بزارید.

 • داریوش ۱۳۹۷-اسفند-۰۸ :: ۱:۵۱ ب.ظ

  تا وقتی موقع خرید خودرو به فکر فروش خوب آن هستیم خو… باید بی کیفیت تولید ایران را بخرید.
  وقتی ایمنی و راحتی خودرو به میان میاد میفهمی چه اشتباهی کردی

 • ارش ۱۳۹۸-آبان-۰۳ :: ۱۰:۰۷ ق.ظ

  اریو از هر نظر بهتر از دناست دنا از نظر چند وقت دیگه دل همرو میزنه حتی الانم خیلیا از قیافش بدشون میاد ولی اریو واقعا یه طراحی ملایمی داره و خسته کننده نیست از نظر نرمی و عملکرد مه خواهشا ماشینای ایرانی رو با هیج ماشینی مقایسه نکنید یکی از فامیلای ما دنا داشت در طول سال ۶ماه ماشینش نمایندگی بود واسه تعمییر اللخصوص مشکل برقیش دوما اریو خیلی کم مصرف ترو کم استهلاک تر از دناست خلاصه وماشینیه که تو این جاده های افتضاح ایرانی هم از نظر نرمی هم از نظر ایمنی ارامشتو فراهم میکنه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *