سایه شیر اسپانیایی روی محبوبیت جولیتا

ب

در بخش سپر به سپر، خودتان مقایسه کنید:

سایه شیر اسپانیایی روی محبوبیت جولیتا

گزارش: میلاد احمدی        تصویربردار: مهشید کردار

خودروهای هاچبک اسپرت و جوان پسند یکی از پرطرفدار ترین و پرفروش ترین خودرو ها در سراسر دنیا به شمار می روند. در کشورمان نیز سالیان سال هاچبک ها از طرفداران بی شماری برخوردار بوده اند. مثال بارز هاچبک جوان پسند پرطرفدار در بازار کشورمان را می توان به پژو 206 نسبت داد. خودرویی که در سال های ابتدایی ورودش در دهه 80، آرزویی دست نیافتنی برای بسیاری از جوانان به شمار می رفت. هرچند که 206 بعد از 15 سال کماکان روی خط تولید جا خوش کرده و سال ها از زمان بازنشستگیش گذشته، اما همچنان طراحی زیبای آن بسیاری از خریداران را با وجود حضور گزینه های چینی و فرانسوی بازار به سمت خود جذب می کند. حال اما طی این 15 سال دور درجای صنعت خودروی کشور، در آن سوی مرز ها تعریف هاچبک اسپرت و البته اقتصادی به کل تغییر یافته است.

آلفارومئو جولیتا یکی از این هاچبک های پرطرفدار است که با ورودش به بازار ایران، به یکی از پرفروش ترین و پرطرفدار ترین هاچبک های گران قیمت بازار بدل شد. جولیتا با طراحی هنرمندانه خود امروز نقش پژوی 15 سال پیش را در بردن دل قشر جوان کم درآمد بازی می کند! خودرویی ذاتا اسپرت که باتوجه به پیشرانه 1.4 لیتری توربو و مصرف سوخت 5.8 لیتری می تواند در دسته اقتصادی های بازار نیز قرار گیرد. البته که چنین امری غیر ممکن است چرا که جولیتا هم اکنون از جمله پر هزینه ترین و پر استهلاک ترین خودروهای وارداتی به شمار می رود! هاچبک خوش سیمای ایتالیایی با فاکتور های سرسام آور سرویس و تعویض قطعات مصرفی مصداق جمله “خوشگلی دردسر دارد” به شمار می رود!

در سوی دیگر سئات _از زیرمجموعه های گروه فولکس واگن_ در این بازار کم تنوع دست به واردات مدل لئون زده تا با ترکیب محصولات اقتصادی فولکس واگن، رفتار اسپرت پیشرانه آئودی و قیمت مناسب محصولات سئات، به جایگزینی منطقی برای جولیتا بدل شود.

 

در بخش سپر به سپر، خودتان مقایسه کنید:

 

تجربه رانندگی

آلفارومئو جولیتا: در همان لحظه ورود به کابین، ذات کاملا اسپرت خودرو در جای جای آن ملموس است. ارتفاع کم صندلی ها، دربر گیرنده بودنشان، تودوزی و داشبورد مزین به چرم قرمز با کیفیت و قرارگیری اهرم سه گانه dna مخفف سه حالت رانندگی Dynamic، Natural و All weather در میانه داشبورد (مشابه به آلفارومئو 4C) همه و همه از ماهیت اسپرت خودرو خبر می دهند. با استارت زدن به پیشرانه 1400 سی سی توربوی مولتی ایر گیربکس 6 سرعته TCT را در D قرار می دهیم و رانندگی را در حالت Natural آغاز می کنیم. همانطور که گفته شد ماهیت خودرو کاملا اسپرت بوده و انتظار سواری چندان نرمی را نمی توان از آن داشت اما نکته آزار دهنده ای نیز به چشم نمی آید. تعویض دنده ها در حالت Natural به نرمی انجام می پذیرد و خودرو رفتار آرامی از خود نشان می دهد. با کشیدن اهرم DNA به سمت d یا داینامیک، نمایشگر خودرو خبر از تغییراتی عمده در رفتار جولیتا می دهد. گویی که هر حالت موجب تغییر DNA یا شخصیت خودرو می شود. تغییراتی شامل سفت شدن فرمان، تغییر برنامه گیربکس و تعویض دنده ها در دور بالا، تغییر برنامه دریچه گاز و بالارفتن حساسیت پدال گاز و در نهایت کاهش فواصل میان دیسک ها و لنت ترمز که به حساسیت بسیار بالای پدال ترمز می انجامد. با این تفاسیر آلفا تبدیل به یک هاچبک مسابقه ای می شود. پیشرانه 170 اسب بخاری با انتقال تمام گشتاور 250 نیوتن متری به چرخ های جلو، این هاچبک 1.3 تنی را تنها در مدت 7.7 ثانیه از حالت سکون به مرز سرعت 100 کیلومتر در ساعت می رساند و با اعتماد بنفس بالا، بیشنیه سرعت 218 کیلومتری را ثبت می کند. هندلینگ و پایداری خودرو در هر سرعتی و هر زاویه ای از فرمان بسیار بالا بوده و خودرو چسبندگی خود را به سطح جاده حفظ می کند. تعویض دنده ها نیز از پشت فرمان با کمترین تاخیر انجام می پذیرد تا حس اسپرت رانندگی با این هاچبک زیبا روی بیشتر شود. حالت سوم رانندگی که All weather نام دارد تلفیقی از دو حالت قبل بوده که هدف اصلی در این حالت چسبندگی هرچه بیشتر خودرو به جاده در مسیر های لغزنده است. در این حالت سیستم های کنترل پایداری به هوشمند ترین و تطبیقی ترین حالت ممکن می رسند و عملکرد سیستم VDC (سیستم توضیع گشتاور) بسته به شرایط تغییر می کند. درصورت نبود چالش خاصی فرمان در نرم ترین حالت ممکن و گیربکس در حالت اقتصادی به تعویض دنده ها می پردازد.

در بخش سپر به سپر، خودتان مقایسه کنید:

سئات لئون: در سوی دیگر تازه وارد اسپانیایی ایستاده است. یا بهتر است بگوییم یک آلمانی در لباس اسپانیایی ها. سئات لئون که در اصل از همان پیشرانه، پلتفرم و تکنولوژی آئودی A3 و فولکس واگن گلف بهره می جوید، حاصل احیای برند سئات توسط غول خودروسازی اروپا یعنی گروه فولکس واگن است. پس اینجا با یک آلمانی با کیفیت و با تجربه روبرو هستیم. با وجود اینکه پیشرانه نیرومند 1800 سی سی توربوی 180 اسب بخاری به همراه جعبه دنده 7 سرعته DSG روی خودرو قرار گرفته است اما تفاوت عمده سئات و آلفا در همان حس اسپرت است. به نوعی که آلفا ذاتا اسپرت بوده اما سئات در وحله اول یک هاچبک اقتصادی و ساده است که ورژن های اسپرت آن نیز ارائه می شوند. از این رو کابین لئون هیجان جولیتا را ارائه نمی کند. کابین نسبتا ساده به رنگ مشکی که اگر خطوط تند و تیز داشبورد و رودری ها، فرمان اسپرت و صندلی های تلفیق شده با چرم و جیر نبود هیچ عامل دیگری غیر از پدال گاز خبر از اسپرت بودن خودرو نمی داد! با فشردن کلید Mode در میانه داشبورد چهار حالت Eco، Normal، Sport و Individual روی نمایشگر لمسی خودرو ظاهر می شوند که در Eco، خودرو به اقتصادی ترین حالت خود می رسد و عملکرد گیربکس و دریچه گاز با هدف حداقل مصرف سوخت تغییر می کند. حالت نرمال که مناسب استفاده شهری است در صورتی که فشار زیادی به پدال گاز وارد نکنید خودرو رفتاری آرام از خود نشان می دهد و فرمان نرم و تعویض دنده ها در دور پایین سواری نسبتا راحت تری را در مقابل حالت Natural جولیتا ارائه می کند. با ورود به حالت اسپرت اما پیشرانه TSI مورد استفاده در آئودی تمام گشتاور را توسط سیستم توزیع گشتاور هوشمند به چرخ های جلو وارد می کند و عملکرد دریچه گاز و گیربکس نیز به اسپرت ترین حالت ممکن می رسد. با این تفاسیر با لمس پدال گاز، عملکرد خودرو دور از انتظار است. خودرو با صدای گوش نوازی به سرعت شتاب می گیرد و گیربکس عکس العمل بسیار سریعی از خود نشان می دهد. دقت بسیار بالای فرمان خودرو و توزیع هوشمند گشتاور موجب می شود تا تعادل و هندلینگ بسیار بالایی در حین شتاب گیری در مسیر های منحنی احساس شود. شتاب 0 تا 100 خودرو در این حالت 7.2 ثانیه به طول می انجامد و با گذر از سرعت 120 کیلومتر در ساعت، همچنان در حال شتاب گیری سریع هستید! بیشنیه سرعت خودرو 225 کیلومتر در ساعت اعلام شده است که برای هاچبکی در این کلاس بسیار فراتر از حد نیاز است. حالت Individual نیز شامل شخصی سازی تنظیمات می شود و گزینه های فرمان، موتور و سیستم تهویه را به صورت جداگانه در حالت های نرمال، اقتصادی و اسپرت تنظیم می کند.

امکانات رفاهی

هر دو خودرو شامل سطح تجهیزات رفاهی کاملی هستند که در جولیتا شامل 6 عدد کیسه هوا، پشت سری فعال، سیستم های ترمز و پایداری VDS شامل ABS ،EBD ،DSC ،ASR ،HBA ، CBC و HILL-HOLDER ، تهویه مطبوع دوگانه اتوماتیک، صندلی های برقی جلو با حافظه تنظیمات و گرمکن، چراغ های اتوماتیک، آینه الکتروکرومیک، نمایشگر رنگی، سیستم صوتی BOSE، سقف پانوراما، سیستم Start/Stop، امکان رانندگی سه حالته Dynamic و Natural و All weather ، دنده پشت فرمان و شماری دیگر از امکانات را شامل می شود.

در سئات نیز سیستم های ایمنی و پایداری شامل ABS, EBD, ASR, HBA, XDS, HAS, VSA, TCS, HHC, CBC و 7 عدد ایربگ شامل راننده، سرنشین، جانبی، پرده ای و زانوئی می باشند و امکانات رفاهی نیز عبارتند از تهویه اتوماتیک دوگانه، مانیتور لمسی، سانروف برقی بزرگ، دنده پشت فرمان، سنسور نور و باران، گرمکن صندلی های جلو، نشانگر باد تایرها، بلوتوث، آینه الکتروکرومیک، ترمز دستی برقی، سیستم Start/Stop و… که مهم ترین نقطه ضعف امکانات در آن، دستی بودن تنظیم صندلی ها می باشد که در این کلاس و در مقابل رقیب غیر منتظره است.

در بخش سپر به سپر، خودتان مقایسه کنید:

نتیجه

با این تفاسیر، سئات از نظر توان موتور، راحتی سواری شهری و قیمت منطقی تر از آلفارومئو به نظر می رسد. در سوی دیگر آلفارومئو با ارائه حس اسپرت و خاص خودروهای اسپرت ایتالیایی، کیفیت و امکانات بالا یک امپراطوری در بازار این کلاس در ایران درست کرده است. طراحی بیرونی آلفا با جزییات منحصربفردی از جمله جلوپنجره کوچک و مشهور محصولات این شرکت، دستگیره های پنهان درب های عقب و طراحی خاص چراغ های گرد در جلو چراغ های کشیده عقب در میان بسیار از رقبا دلبری می کند. در سوی دیگر طراحی تند و تیز سئات با خطوط شکسته بسیار در جلوپنجره و چراغ ها کاملا جدید و غیر تکراری بوده و نگاه بسیاری را در خیابان به سوی خود می کشاند. می توان گفت که درصورت حضور گسترده سئات با قیمت مناسب و نمایندگی مسئول، شانس بسیار خوبی در انتظار آن است.

با تشکر از آقایان “آرش معتمدی” و “امیرحسین معادی” توجه شما را به جدول مشخصات فنی جلب می نماییم.

نام خودرو آلفارومئو جولیتا سئات لئون
پیشرانه چهارسیلندر توربو 1400 سی سی چهارسیلندر توربو 1800 سی سی
قدرت/گشتاور 170 اسب بخار/ 250 نیوتن متر 180 اسب بخار/ 250 نیوتن متر
گیربکس 6 سرعت دوکلاچه 7 سرعته DSG
شتاب 0 تا 100 7.7 ثانیه 7.2 ثانیه
انتقال نیرو چرخ های جلو چرخ های جلو
مصرف سوخت ترکیبی 5.8 لیتر در صد کیلومتر 5.8 لیتر در صد کیلومتر
بیشینه سرعت 218 کیلومتر در ساعت 225 کیلومتر در ساعت
حجم باک سوخت 60 لیتر 50 لیتر
ابعاد (طول/عرض/ارتفاع) 1465/1798/4351 میلیمتر 1439/1816/4248 میلیمتر
فاصله میان دو محور 2364 میلیمتر 2634 میلیمتر
حجم صندوق بار 350 لیتر 380 لیتر
وزن خالص 1310 کیلوگرم 1252 کیلوگرم
حدود قیمت فعلا ناموجود فعلا ناموجود

 

دیدگاه ها

  • پدرام ۱۳۹۶-اسفند-۱۲ :: ۱۲:۴۳ ب.ظ

    خییلی ممنون از مطالب خوبتون. فقط این
    که گالری تصاویرتون رو درست کنید که در
    صفحه جدید عکسا باز نشه. ممنون.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *