رقابت گلف جدید با ب‌ام‌و سری ۱ و فورد فوکوس

volks wagen golf - ford focus - bmw 1series-فولکس واگن گلف - فورد فوکوس - بی ام و سری ۱
ب

هاچ بک یعنی این …

فولکس‌واگن پس از آنکه از رسوایی دیزل‌گیت جان سالم به در برد، تمام نیروی خود را به کار بست تا با رونمایی و عرضه نسل هشتم گلف (Mk8) دو چیز را اثبات کند: اینکه Mk8 بهترین گلف تاریخ است. و جهان هنوز به یک گلف احتیاج دارد.

volks wagen golf - ford focus - bmw 1series-فولکس واگن گلف - فورد فوکوس - بی ام و سری ۱

فولکس‌واگن گلف / بازگشت با دست پر

نسل جدید گلف از نظر فنی کاملا مدرن و بی‌نقص طراحی شده است. طراحی داخلی آن کاملا شیک و زیبا بوده و طراحی خارجی آن نیز مثل همیشه کاملا اصولی و محافظه‌کارانه انجام شده است. از نظر سبک رانندگی نیز تفاوت زیادی با رقیبان هم کلاس خود دارد. با انتخاب حالت اسپرت از منوی موجود در نمایشگر لمسی مرکزی، “سیستم مدیریت پویا” وارد مدار می‌شود. این سیستم به‌صورت هوشمند سفتی و نرمی هر یک از کمک‌فنرها را به‌طور مستقل تنظیم می‌کند تا پایداری گلف جدید در بهترین سطح ممکن قرار بگیرد. همچنین همانند بی‌ام‌و با اعمال ترمزهای خفیف در مواقع لزوم، تا حد قابل توجهی از خطای راننده جلوگیری می‌کند. بنابراین برخلاف فورد که میل زیادی به از کنترل خارج کردن بخش انتهایی خود دارد، گلف همیشه خود را با وقار و خونسرد نشان می‌دهد. همچنین هنگام مواجهه با ترافیک شهری، گلف رضایت راننده را حفظ می‌کند و خود را به خوبی با موقعیت وفق می‌دهد. در کل کیفیت سواری Mk8 در کنار راحتی و آسایشی که دارد از هر نظر تحسین‌برانگیز است.

volks wagen golf - ford focus - فولکس واگن گلف - فورد فوکوس

از نظر راحتی فورد نیز با قیمت کمتر، وزن کمتر، و پیچیدگی های فنی کمتر، دست کمی از گلف ندارد. اما بی‌ام‌و سری M Sport 1 همچون یک خودروی مسابقه‌ای از سواری خشکی برخوردار است.

پیشرانه‌های گلف جدید شامل نمونه‌های کم حجم ۱ لیتری تا دیزلی‌های ۲ لیتری (TDI) می‌شود که اگرچه بر اساس پیشرانه‌های Mk7 توسعه داده شده‌اند، اما بازدهی به مراتب بهتری ارائه می‌کنند.

در نمونه‌های هیبریدی نیز موتورهای بنزینی به یک ژنراتور ۴۸ ولتی و یک باطری جفت می‌شوند. با این حال گلف حاضر در این آزمایش، از یک موتور ۱٫۵ لیتری ۴ سیلندر بنزینی متصل به یک گیربکس ۶ سرعته دستی بهره می‌برد. این پیشرانه بسیار عالی عمل می‌کند و این قابلیت را دارد که با غیرفعال کردن یکی از سیلندرها، به صورت ۳ سیلندر کار کرده و به کاهش مصرف سوخت کمک کند. این پیشرانه به حدی کم صدا است که در حالت درجا، بدون پایین بودن یکی از شیشه‌ها، صدای آن را نخواهید شنید. گیربکس نیز کار خود را به خوبی انجام می‌دهد اگرچه لذت تعویض دنده‌های آن به پای فورد نمی‌رسد.

اما یکی از نکات جذاب نسل جدید گلف، طراحی داخلی آن است. اگر گلف Mk4 سطج جدید و شبه سدانی را به داخل یک هاچ‌بک آورد، گلف Mk8 تجربه یک آئودی A8 کاملا لوکس را به داخل این هاچ‌بک ۲۵ هزار پوندی آورده است.

volks wagen golf -فولکس واگن گلف

طرح افقی مانند داشبورد، زیبایی خاصی به کابین این هاچ‌بک محبوب بخشیده است. گرچه به نظر نمی‌رسد که کیفیت مواد به کار رفته در آن به پای زیبایی آن برسد و همین دوام آن را زیر سوال می‌برد.

سیستم اطلاع/سرگرمی از طریق یک نمایشگر لمسی ۱۰ اینچی استاندارد کنترل می‌شود که قابلیت تشخیص صدا را نیز دارد. به عنوان مثال با گفتن “سلام فولکس‌واگن” و سپس “پاهای من سرد هستند”، با جواب “مشکلی نیست” و سپس پرتاب باد گرم به پاهایتان مواجه می‌شوید. خودرو جای سرنشین را تشخیص می‌دهد و بر این اساس جریان هوا را هدایت می‌کند. با این حال رابط کاربری در بعضی مواقع کمی آزاردهنده ظاهر می‌شود و نیاز به بهبود در آن احساس می‌شود.

volks wagen golf -فولکس واگن گلف

چرا گلف؟

از سال ۱۹۷۴ فولکس‌واگن هر ۴۰ ثانیه یک دستگاه گلف به فروش رسانده است. به عبارتی با فروش ۳۵ میلیون دستگاه از این خودرو، گلف جدید یک خودروی بسیار مهم در دنیای اتومبیل به شمار می‌رود.

امکانات و تجهیزات خاص:

چراغ‌های LED ماتریسی در جلو به صورت سفارشی، استفاده از تلفن هوشمند به عنوان کلید خودرو (Mobile Key)، کروزکنترل انطباقی، و تکنولوژی ارتباطی خودرو با خودرو و خیابان.

انواع تیپ:

گلف جدید در ۴ تیپ پایه، Life، R Line و  Style(نمونه مورد آزمایش) در کنار نسخه eTSI (نیمه هیبریدی) در دسترس قرار دارد.

volks wagen golf - ford focus - bmw 1series-فولکس واگن گلف - فورد فوکوس - بی ام و سری ۱

بی‌ام‌و سری ۱ / گلفِ بی‌ام‌و؛ یک بی‌ام‌و تمام عیار!

نسل جدید بی‌ام‌و سری ۱ نقش یک گلف را برای بی‌ام‌و بازی می‌کند. بی‌ام‌و ۱۱۸i با وجود بهره‌گیری از یک موتور ۳ سیلندر ۱٫۵ لیتری، به مراتب قدرتمندتر از چیزی که هست احساس می‌شود. کوچکترین محصول بنزینی بی‌ام‌و بدون هیاهو و سر و صدا شیب‌ها را به راحتی می‌پیماید، از پس وزن خود بر می‌آید و از تایرهای چسبنده خود نهایت استفاده را می‌کند. فرمان گوشتی آن تقریبا به صورت عمود در مقابل راننده قرار گرفته است و مجموع این ویژگی‌ها از بی‌ام‌و خودرویی ساخته که راننده به سرعت با آن ارتباط برقرار می‌کند.

اگرچه پیش از این بی‌ام‌و سری ۱ به صورت دیفرانسیل عقب عرضه می‌شد، اما تحقیقات نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از دارندگان سری ۱ نسل‌های پیشین اهمیت زیادی به این موضوع نمی‌دادند یا حتی از آن بی‌اطلاع بودند.

bmw 1series-بی ام و سری ۱ (۲)

با این حال بی‌ام‌و در نسل جدید سری ۱ با تغییر ساختار آن از دیفرانسیل عقب به دیفرانسیل جلو، مشکل کمبود فضا در قسمت عقب (به دلیل وجود دیفرانسیل) را تا حد زیادی رفع کرد. به طوری که صندوق بار سری ۱ جدید هم اندازه با دو رقیب دیگر بوده و همانند گلف فضاهای اضافی در زیر موکت صندوق بار نیز تعبیه شده است. اما فضای سر و شانه در ردیف دوم صندلی‌ها به خوبی گلف نیست.

درکل هر سه خودرو از نظر جاداربودن در یک سطح قرار می گیرند و فورد از نظر جای پا و گلف از نظر فضای سر و شانه کمی برتری دارد.

bmw 1series-بی ام و سری ۱ (۲)

طراحی کابین سری ۱ برخلاف کابین شبه لوکس گلف، بیشتر به کابین یک سدان اسپرت جذاب شبیه است. M Sport بودن این خودرو نیز ویژگی‌هایی چون صندلی‌های چرمی اسپرت دربرگیرنده و الگوی چشم‌نواز نورپردازی داخل کابین را با خود به همراه دارد. بسته به تیپ خودرو و سفارش مشتری امکان انتخاب ۶ تا ۳۲ رنگ برای نورپردازی کابین سری ۱ وجود دارد. در حالی که گلف به صورت استاندارد از پشت‌آمپر دیجیتالی بهره می‌برد، بی‌ام‌و سری ۱ به صورت استاندارد از نشانگرهای آنالوگ بهره می‌برد. قابلیت هدآپ-دیسپلی (HUD) یا نمایشگر سربالا نیز در بی‌ام‌و همانند گلف بر روی شیشه جلوی اتومبیل نشان داده خواهد شد و این قابلیت در فورد فوکوس بر روی یه قطعه پلاستیکی شفاف نشان داده می‌شود.

اگرچه جذابیت کابین سری ۱ به پای گلف نمی‌رسد اما بی‌ام‌و بهترین سیستم اطلاع/سرگرمی در بین گروه را دارد. سیستمی که پیش از این در سری ۷ و سری ۵ مورد تمسخر قرار می‌گرفت، اکنون به یکی از ویژگی‌های مثبت محصولات بی‌ام‌و بدل شده است. این سیستم از طریق فرمان صوتی، ژست‌های حرکتی، لمس صفحه نمایش و دسته iDrive قابل کنترل است.

bmw 1series-بی ام و سری ۱ (۲)

صندلی‌های بی‌ام‌و همانند صندلی‌های گلف بدن را به خوبی در برمیگیرد. سیستم تعلیق نسخه‌های M Sport نیز به گونه‌ای است که خودرو را به میزان ۱۰ میلیمتر به زمین نزدیک‌تر کرده است و همین سواری اسپرت‌تری به بی‌ام‌و بخشیده است. با این حال کماکان در استفاده‌های روزمره قابل تحمل است.

در هر صورت شاید با نگاه به سری ۱ جدید شخصیت منحصر به فرد سری ۱ قدیمی را پیدا نکنید.

اما سری ۱ جدید یک هاچ‌بک جذاب است که به لطف فرمانپذیری دقیق آن، راننده می‌تواند تسلط خوبی بر روی خودرو داشته باشد. گرچه گلف خودروی راحت‌تری است اما بی‌ام‌و همان خودرویی است که رانندگی با آن لذت بیشتری به همراه دارد.

volks wagen golf -فولکس واگن گلف

چرا سری ۱؟

پلت‌فرم بی‌ام‌و سری ۱ جدید اشتراکات زیادی با بی‌ام‌و X1 و X2 جدید و مدل‌های مختلف مینی دارد.

امکانات و تجهیزات خاص:

سیستم محدودکننده لغزش دیفرانسیل (ARB) که به صورت استاندارد بر روی سری ۱ قرار گرفته است. این سیستم مستقیما از ECU خودرو دستور می‌گیرد و با عملکرد فوق‌العاده خود، نقش مهمی در کنترل لغزش چرخ‌ها دارد.

انواع تیپ:

مدل ۱۱۸i به عنوان نسخه پایه از پیشرانه توربو ۳ سیلندر ۱٫۵ لیتری (۵۰۰ سی‌سی به ازای هر سیلندر) استفاده می‌کند. همچنین تریم‌های M Sport ضمن کاهش ۱۰ میلیمتری در ارتفاع، از کیت بدنه زیبایی نیز بهره می‌برند. بی‌ام‌و در این خودرو از سیستم تعلیق چند اتصالی در محور عقب بهره گرفته است در حالیکه نسخه‌های استاندارد فوکوس و گلف از نمونه ساده‌تر و ارزان‌تر میله پیچشی بهره می‌برند.

volks wagen golf- ford focus - فولکس واگن گلف - فورد فوکوس

فورد فوکوس / یک شاهکار پویا

از مسیر خارج کردن محور عقب فورد فوکوس لذت‌بخش‌ترین کاری است که با دو خودروی دیگر نمی‌توانید تجربه کنید. جایی که گلف کاملا مطمئن و دقیق عمل می‌کند و بی‌ام‌و نیز برای این کارها کمی سنگین به نظر می‌رسد، فورد فوکوس با بازیگوشی و زیرکی خود پوزه‌اش را به زمین می‌چسباند و به راننده اجازه می‌دهد بخش انتهایی خودرو را از کنترل خارج کند. ویژگی جالبی که یک رانندگی معمولی را به یک رانندگی سرگرم کننده تبدیل می‌کند. اگرچه رانندگی با بی‌ام‌و نیز فاقد هیجان نبوده و هر کدام سبک خاص خود را دارند.

اما بزرگترین ضعف فورد در کابین کسل کننده و فاقد هیجان آن خلاصه می‌شود. طراحی کابین فورد فوکوس نسبت به دو رقیب آلمانی خود، گویی مربوط به یک دهه قبل است. با این حال همه ادوات در جای مناسبی قرار گرفته‌اند که کار با آن‌ها را آسان نموده است. نمایشگر مربوط به سیستم اطلاع/سرگرمی در جای مناسبی قرار گرفته و علاوه بر قابلیت لمسی از طریق فرمان صوتی نیز کنترل می‌شود.

ford focus - فورد فوکوس

فورد فوکوس مورد آزمایش به لطف مجهز بودن به کمک فنرهای تطبیقی سفارشی و سیستم تعلیق چند اتصالی سفارشی در عقب (میله پیچشی به صورت استاندارد) از کیفیت سواری قابل قبولی برخوردار است که شاید به خوبی گلف نباشد، اما از بی‌ام‌و عملکرد بهتر و نرم‌تری ارائه می‌دهد.

همچنین این نسخه از فورد فوکوس به صورت استاندارد از یک گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک بهره می‌برد، اما نمونه مورد آزمایش مجهز به گیربکس دستی سفارشی است.

دلیل اصلی استفاده از گیربکس دستی در این خودرو این است که گیربکس‌های ۸ سرعته اتوماتیک به کار رفته در فوکوس، تا حد زیادی ضعیف و آهسته عمل می‌کنند.

ford focus - فورد فوکوس

برگ برنده اصلی فورد در قیمت آن است. قیمت پایه گلف با موتور ۱ لیتری بنزینی در بازار انگلیس از ۲۲٫۵۰۰ پوند (معادل ۲۹ هزار دلار) شروع می‌شود. نسخه ۱٫۵ لیتری گلف با بالاترین تجهیزات سفارشی نیز در این کشور معادل ۳۳ هزار دلار قیمت دارد. همچنین قیمت بی‌ام‌و ۱۱۸i M Sport با امکاناتی نظیر نشانگرهای دیجیتالی پشت آمپر، هدآپ-دیسپلی (HUD) و سیستم صوتی پیشرفته حدود ۳۸ هزار دلار قیمت دارد. نبود این تجهیزات نیز قیمت این مدل بی‌ام‌و را تا ۲۷٫۲۳۰ پوند (معادل ۳۵ هزار دلار) کاهش می‌دهد.

در همین حال قیمت فورد فوکوس با موتور ۱ لیتری در مدل پایه از ۲۳٫۸۴۳ دلار فراتر نخواهد رفت. قیمت تیپ ST Line مجهز به موتور ۱٫۵ لیتری و امکاناتی چون کمک فنرهای تطبیقی و سقف پانورامیک نیز حدود ۳۲ هزار دلار است.

ford focus - فورد فوکوس

این در حالی است که فورد قدرتمندترین عضو گروه بوده و به دلیل استفاده از پیستون‌های بزرگ در پیشرانه ۳ سیلندر تمام آلومینیومی خود گشتاور مناسبی تولید می‌کند. اگرچه کشش پایین آن در دورهای ابتدایی یکی از نقاط ضعف آن به شمار می‌آید.

در کل اگرچه طراحی و کیفیت کابین فورد در پس دو خودروی دیگر قرار می‌گیرد، اما شاسی فوق‌العاده و سواری خوب و فرمان‌پذیری خاص آن، از فوکوس یک هاچ‌بک جذاب ساخته است.

چرا فوکوس؟

فورد فوکوس با کنار زدن مرسدس A کلاس و کیا سید، اکنون باید با سری ۱ جدید و گلف جدید دست و پنجه نرم کند.

امکانات و تجهیزات خاص:

امکاناتی چون استارت/استاپ در پشت ترافیک، سقف پانورامیک و تشخیص تابلوی سرعت و تطبیق سرعت با آن شاید آن چیزی نباشد که رقبا از آن بی‌بهره باشند. اما قطعا موتور ۳ سیلندر توربوشارژ برای فورد حکم یک جواهر را دارد. بی سرو صدا، آماده به کار و قدرتمندتر از چیزی که نشان می‌دهد.

انواع تیپ:

تریم ST Line فورد معادل M Sport بی‌ام‌و R Line گلف است. همچنین پیشرانه‌هایی که برای فورد فوکوس قابل انتخاب هستند شامل دو نمونه ۱ لیتری و ۱٫۵ لیتری اکوبوست می‌شود.

volks wagen golf - ford focus - bmw 1series-فولکس واگن گلف - فورد فوکوس - بی ام و سری ۱

برنده رقابت / بی‌ام‌و برنده می‌شود

رانندگی با فورد لذت بخش‌تر از هر خودرویی در این کلاس است. فرمان‌پذیری و هیجان رانندگی، پیشرانه سر حال، قیمت مقرون به صرفه و شاسی کارآمد آن می‌تواند فورد فوکوس را پیروز میدان کند. اما طراحی مربوط به یک دهه گذشته کابین فورد در مقابل نسل جدید آلمانی‌های تقریبا همه چیز تمام، همه تلاش های فورد را بر باد می‌دهد.

اما برای اولین بار دو دلیل وجود دارد تا گلف نخرید. یکی از آن‌ها طراحی نمایشی کابین آن است. اگرچه زیبایی آن با ویژگی‌های همیشگی یک گلف یعنی دید عالی، صندلی‌های دربرگیرنده با تنظیمات متعدد و فضای راحت داخل کابین ادغام شده است، اما قطعا به میزان قابل توجهی از کاربردی بودن آن کاسته شده است.

اما دلیل دیگر، وجود خودرویی به نام بی‌ام‌و سری ۱ است. خودرویی که شخصیتی به مراتب ماندنی‌تر از دو خودروی دیگر دارد. رانندگی با آن لذت بخش است و همچون گلف ایمن و مطمئن عمل می‌کند. جذابیت کابین آن به پای گلف نمی‌رسد اما همه چیز در دسترس راننده قرار دارد و طراحی مهیج‌تری نسبت به فورد دارد. شاید در ابتدا دیفرانسیل جلو شدن سری ۱ و مهاجرت آن به کلاسی که گلف در آن قرار دارد برای بی‌ام‌و کمی شرم‌آور بود، اما باید گفت که بی‌ام‌و سری ۱ اکنون به یک اتومبیل با کیفیت‌تر از همیشه تبدیل شده است.

 

رتبه اول:

  • بی‌ام‌و سری ۱

رتبه دوم:

  • فولکس واگن گلف

رتبه سوم:

  • فورد فوکوس

 

فردین محمدسور

فورد فوکوس ۱٫۵ اکوبوست ST Line بی‌ام‌و ۱۱۸i M Sport فولکس‌واگن گلف ۱٫۵ TSI تیپ Style
حجم موتور ۱۴۹۷ سی‌سی توربو ۱۴۹۹ سی‌سی توربو ۱۴۹۸ سی‌سی توربو
تعداد سیلندر ۳ ۳ ۴
تعداد سوپاپ ۱۲ ۱۲ ۱۶
قدرت (اسب‌بخار/دور در دقیقه) ۱۴۸ / ۶۰۰۰ ۱۳۸ / ۴۲۰۰ ۱۴۸ / ۵۰۰۰
گشتاور (نیوتون‌متر/دور در دقیقه) ۲۴۰ / ۱۶۰۰ ۲۱۹ / ۱۴۸۰ ۲۵۰ / ۱۵۰۰
سیستم انتقال قدرت ۸ سرعته اتوماتیک – دیفرانسیل جلو ۷ سرعته دو کلاچه – دیفرانسیل جلو ۶ سرعته دستی – دیفرانسیل جلو
         وزن (کیلوگرم) ۱۳۲۹ ۱۳۶۵ ۱۳۱۵
ظرفیت محفظه بار (لیتر) ۳۷۵ ۳۸۰ ۳۸۰
حجک باک بنزین (لیتر) ۵۵ ۴۲ ۵۰
قیمت پایه ۳۰ هزار ۳۵ هزار ۳۳ هزار
قیمت نسخه آزمایش ۳۲ هزار ۳۸ هزار ۳۳ هزار

volks wagen golf - ford focus - bmw 1series-فولکس واگن گلف - فورد فوکوس - بی ام و سری ۱

مطالب داغ

ویدئوها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *