رفع عطش بازار لوکس با ب ام و 730Li 2017 + ویدئو

ب ام و 730Li 2017
ب

اولین تجربه رانندگی با نسل جدید ب ام و 730Li 2017

گزارش: میلاد احمدی     عکس: مهشید کردار

سال 93 با ممنوعیت واردات خودروهای 2500 سی سی به بالا _با هدف جلوگیری از ورود خودروهای لوکس_ اولین و مهم ترین اتفاقی که رخ داد، افزایش شدید قیمت و نامتعادل شدن بازار خودروهای لوکس بود. با گذشت حدود 3 سال از وضع بی وقفه این قانون نه چندان حکیمانه، شاهد بازشدن راه بسیاری از خودروهای نیمه لوکس و لوکس همچون مرسدس E کلاس و سری 5 ب ام و به کشور بوده ایم. طی این سال ها اما عطش خودروهای مجللی اعم از S کلاس، مازراتی کوواتروپورته و سری 7 روز به روز افزایش یافته است و جدید ترین مدل های این محصولات مربوط به اواخر سال 2013 هستند که تعدادی از آن ها مستهلک و الباقی درصورت سلامت قیمت های چند میلیاردی نجومی را تجربه می کنند. حال در این وضعیت آشفتهِ بازار دلالیِ خودروهای وارداتی و قیمت های سلیقه ای، اتفاقی غیرمنتظره به وقوع پیوست که به نوعی در ابتدا شبیه به یک شایعه بود. گرانقیمت ترین و لوکس ترین محصول ب ام و با پیشرانه کوچک 2000 سی سی با قیمتی در محدوده 700 میلیون تومان! ب ام و 730Li 2017 که در ابتدا بسیاری آن را مجهز به پیشرانه 3000 سی سی می دانستند مختص بازار چین ساخته شده است و با فاصله کمتر از دو ماه از انتشار این خبر به سرعت موفق به دریافت پلاک ملی در همان محدوده 700 میلیون تومان شد!

اشتیاق و هیجان بازار به حدی بود که حدود 30 دستگاه اولیه وارد شده در عرض چند ساعت به فروش رفتند! با تاخیر چند هفته ای و اندکی بدقولی نمایندگی وطنی خودرو ها پیش از نوروز پلاک شدند و ما نیز نتوانستیم بیش از این برای اولین تجربه با این خودرو منتظر بمانیم.

 

” برای مشاهده رانندگی خودران ب ام و 730Li 2017 به این بخش مراجعه کنید “

نگاه اول

پیش از هرچیز اشاره کنیم به تغییرات نه چندان چشم گیر پلت فرم بدنه نسبت به نسل قبل. خطوط شانه یکسان، زوایای سقفی مشابه و ارتفاع و عرض بدون تغییر در کنار اضافه شدن چراغ های جدید جلو عقب و تغییر مجموعه سپر های و درب موتور و صندوق بار در نگاه اول خبر از یک فیس لیفت می دهد تا نسل جدید! در هر صورت هرچه نامش را بگذاریم سری 7 جدید زیبا، مدرن و جذاب جلوه می کند. چراغ های بزرگ جلو چسبیده به جلوپنجره تبدیل به امضای جدید ب ام و در این سال ها شده اند. این موضوع در کنار افزایش سایز جلوپنجره نمایی خشن تر از نسخه پیشین به نمایش می گذارند. در بخش جانبی اضافه شدن نوار کرومی کشیده شده در پایین درب ها، آینه بغل جدید و تفاوت هایی در خطوط گلگیر جلو و عقب تنها تغییرات اصلی به شمار می روند که با رینگ های 20 پره عظیم 21 اینچی کاملا لوکس و خیره کننده جلوه می کند. در بخش پشتی نیز در وحله اول خوشحالیم که حتی برای کوچک ترین موتور قرارگرفته روی اتاق 7، دو عدد خروجی اگزوز کرومی حجیم و جذاب به صورت قرینه تعبیه شده اند! گرافیک جذاب چراغ های متصل شده به هم توسط نوار کرومی نیز نمای زیبایی به این قسمت می بخشد.

تجربه سواری

بیش از این وقتمان را با پرداختن به نقاط ضعف و قدرت نمای بیرونی حدر نمی دهیم و توسط سوئیچ مدرن و جذاب مانیتور دار، بدون اینکه سرنشینی درون خودرو باشد استارت زده و با لمس مانیتور به سمت جلو، 730Li به صورت خودران به سمت جلو حرکت می کند! البته که کلیه حرکت خودرو تنها جهت جلو و عقب را شامل می شود که در هرجایی کاربردی نخواهد بود. گفتنی است که درصورت گم کردن سوئیچ جذاب مانیتور دار خودرو مبلغی بالغ بر 20 میلیون تومان باید برای سوئیچ جدید متقبل شوید!

به هر شکل سوار بر صندلی های بسیار کم ارتفاع خودرو شده و با قرار دادن دسته دنده زیبای ب ام و در حالت حرکت، تجربه مان آغاز می گردد. بدیهی است که کیفيت عدوات بکار رفته در کابین اعم از چوب و چرم پرتقالی رنگ و پنل های زیبای آلومینیومی کاملا خوشایند تلقی می شود اما در مقایسه با مرسدس S كلاس از کیفیت پایین تری برخوردار است. ضمن اینکه طراحی جلو داشبورد با وجود بهره گیری از ویژگی های مدرن و چیدمانی جذاب، از همان سبک طراحی مورد استفاده در سری 3 و سری 5 بهره مند است. حقیقتا با مشاهده رینگ های 21 اینچی و فاق شدیدا کوتاه لاستیک مطمئن بودیم که با رانندگی خشکی مواجه خواهیم بود ولی در کمال ناباوری در حالت Comfort (راحت) سواری کاملا نرمی تجربه می شود. همچنین با فشردن کلید Adaptive کمک های خودرو به صورت تطبیقی همگام با دست انداز های سطح جاده تغییر وضعیت می دهند (مشابه با S کلاس) که گویی چرخ های خودرو زمین را لمس نمی کنند! در این بین طی ساعاتی رانندگی در شهر و قرارگیری در صندلی راننده و سرنشین پشتی، خشکی صندلی ها و ارتفاع کم آن ها برای سدان مجلل تشریفاتی ب ام و کمی آزار دهنده و خسته کننده بود. صفحه کیلومتر گرافیکی خودرو با تغییر وضعیت در حالت های Comfort، Eco و Sport دچار تغییر رنگ می شود که با قرارگیری در حالت اسپرت به طور کل نظرمان راجع به ضعف پیشرانه 2000 سی سی 258 اسب بخاری در کنار وزن 1759 کیلوگرمی آن عوض شد! این پیشرانه که همان نمونه ارتقاء یافته مورد استفاده در ب ام و 528 می باشد با اعمال تغییراتی با لمس پدال گاز شتاب اولیه خارق العاده ای به خودرو می بخشد! البته با تعویض دنده از 1 به 2 در دور 6000، فورا افت شتاب احساس می شود که در این حالت شتاب 0 تا صد 6.2 ثانیه اعلام شده است و ما نیز با توجه به شرایط غیر استاندارد در حدود 7.5 ثانیه شتاب را به ثبت رساندیم. تجهیز خودرو به سیستم رادار بین خطوط و رادار دنبال کننده هوشمند این امکان را به راننده می دهد که با فعال کردن این سیستم در حین حرکت، فرمان و پدال گاز و ترمز را به کلی رها کرده و خودرو با دنبال کردن خطوط سطح جاده و خودروی جلویی به حرکت اتوماتیک ادامه دهد! البته که با توجه به خط کشی های بعضا نامنظم و کمرنگ در سطح بزرگراه این سیستم به طور مداوم قادر به رانندگی اتوماتیک نبود و هر گاهی به سمت جدول و گاردریل تغییر جهت می داد! با توجه به طول 5238 میلیمتری خودرو و فاصله محوری طویل، همچون نسل قبل 730 از سیستم گردش چرخ های عقب نیز برای دورگیری بهتر بهره می برد. هنگام قرار دادن دسته دنده روی حالت دنده عقب با مانیتور عریض میانی کنسول مواجه می شوید که دوربین 360 درجه را در چند حالت فعال کرده و پارامتر های کاملی از جمله زوایای تمامی موانع اطراف به صورت جداگانه و زاویه دور گیری را نمایش می دهد که پیشرفته تر و کاربردی تر از مانیتور S کلاس ارزیابی می شود. کنترل ولوم سیستم صوتی، پاسخ دادن تلفن و چند قابلیت دیگر نیز توسط Gesture Control و با اشاره انگشتان دست از راه دور میسر می شود که امکان جالبی است. دو محل در داشبورد برای قرارگیری مخزن خوش بو کننده کابین نیز تعبیه شده اند که به دلایل نامعلومی در خودروی صفر کیلومتر موجود نبودند! سیستم هدآپ دیسپلی با انعکاس اطلاعات خودرو و منو روی شیشه جلو در سایز بزرگ و به صورت کاملا رنگی بسیار خوشایند تر و مدرن تر از نمونه های قبلی با اعداد ریز و ناخوانا جلب توجه می کند.

 

با قرارگیری در صندلی های پشتی این لیموزین مجلل سعی کردیم که از فضای مدرن و آرامش بخش آن نهایت لذت را ببریم. این اولین ب ام و سدان می باشد که مجهز به سقف پانورامیک بوده که در آن بیش از 3000 لامپ LED تعبیه شده تا در شب آسمان را در 7 رنگ نورانی ببینید. همچنین چندین قسمت دیگر کابین نیز به نوار های نورانی مجهز شده است. با پایین آوردن کنسول متحرک میانی به تبلت سامسونگ قرار گرفت در این قسمت دسترسی پیدا کردیم که در آن تنظیمات صندلی ها، تغییر نورپردازی کابین، سیستم تهویه، سیستم صوتی، مانیتور های پشتی و… در منوی جذاب ب ام و است. این ویژگی اگرچه جالب توجه است اما یک تبلت یک میلیون تومانی سامسونگ مشابه با نمونه های موجود در بازار موبایل (!) که با فشردن کلید Home به صفحه اندرویدی بازمی گردد کمی به دور از پرستیژِ لوکس ترین محصول ب ام و به شمار می رود! نبود امکاناتی همچون ماساژور صندلی ها، شیفتر های پشت فرمان، سیستم صوتی پایه هارمن/کاردون بجای سیستم های با کیفیت تر سفارشی و شماری دیگر از امکانات خبر از برچسب قیمت ارزان این محصول در بازار می زند که درصورتی که تمامی امکانات اضافی خودرو را طلب کنید تا مرز 900 میلیون تومان نیز باید برای مدل های فول آپشن پرداخت نمایید.

 

درنهایت می توان گفت که سری 7 جدید در نمونه 730Li در بدو ورود با استقبال بی سابقه ای روبرو شده است که میزانی از این استقبال را بخاطر قیمت مناسب و بخشی از آن را مدیون حضور نداشتن رقبای قدری همچون بنز S کلاس می باشد. به طوری که در نسل قبلی هر دو خودرو، بنز S کلاس آمار بسیار بالاتری در فروش نسبت به سری 7 ثبت می کرد. ب ام و 730Li 2017 را می توان بسیار لوکس با امکانات خلاقانه و جذاب دانست که البته از نقاط ضعف بنیادینی همچون صندلی های ناراحت و طراحی نه چندان جدید رنج می برد اما بنظر می رسد با تمامی این تفاسیر، این موارد تاثیر چندانی روی “عطش بازار” نخواهند داشت!

 

در پایان باتشکر از دوست خوبمان جناب آقای “رضا کاردان” که خودروی صفر کیلومتر خود را در اختیار تیم ما قرار دادند توجه شما را به جدول مشخصات خودرو جلب می نماییم.

منبع: مجله سرعت

نام خودرو ب ام و 730Li
پیشرانه 4 سیلندر توئین پاور توربو
قدرت/گشتاور 285 اسب بخار/400 نیوتن متر
انقال قدرت چرخ های عقب
گیربکس 8 سرعته اتوماتیک
شتاب 0 تا 100 6.3 ثانیه
حداکثر سرعت 250 کیلومتر در ساعت
فاصله میان دو محور 3210 میلیمتر
ابعاد (طول/عرض/ارتفاع) 1467/1902/5238 میلیتر
وزن 1759 کیلوگرم
حجم باک 78 لیتر
مصرف سوخت ترکیبی 5.8 الی 6.2 لیتر در 100 کیلومتر
محدوده قیمتی 700 میلیون تومان

 

” برای مشاهده رانندگی خودران ب ام و 730Li 2017 به این بخش مراجعه کنید “

دیدگاه ها

  • محمد ۱۳۹۶-آبان-۲۷ :: ۸:۰۵ ق.ظ

    سایت بسیار مفیدی است. با تشکر از مدیریت.

  • ارش ۱۳۹۶-بهمن-۱۲ :: ۱۰:۰۴ ب.ظ

    سلام یه فکری برای نشون دادن عکسا
    بکنید بخیلی بده میره تو صفحه جدا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *