دنا پلاس پلاگین‌ هیبرید پلاک شد

رانا - دنا پلاس پلاگین‌ هیبرید
ب

تولید محدود و آزمایشی محصولات پاک ایران‌خودرو برای انجام تست‌های فنی

به گزارش کارتور، گروه صنعتی ایران‌خودرو سال گذشته در حاشیه برگزاری پنجمین همایش صنعت خودرو در تهران از دستاورد جدید خود یعنی دنا پلاس پلاگین‌ هیبرید پرده‌برداری کرد.

درحال‌حاضر باتوجه به این که خودروسازان جهانی با سرعت هرچه‌تمام‌تر به سمت استفاده از انرژی‌های پاک و فناوری‌های الکتریکی در تولید محصولات خود حرکت می‌کنند، دور از انتظار نیست در آینده‌ای نزدیک موتورهای احتراق داخلی از رده خارج شوند و جای خود را به خودروهای برقی و پلاگین‌هیبرید بدهند. ازطرفی به‌دلیل نبود زیرساخت لازم درخصوص توسعه محصولات برقی و الکتریکی در کشور، بهره‌گیری از فناوری هیبرید و استفاده هم‌زمان از انرژی الکتریکی و سوخت‌های فسیلی، امری اجتناب‌ناپذیر است که از سال‌های گذشته شاهد فعالیت واحدهای تحقیق‌وتوسعه خودروسازان داخلی در این زمینه بوده‌ایم.

پس‌از رونمایی از خودرو راناهیبرید در سال۹۳ توسط رئیس‌جمهور، دناپلاس EV دومین محصول دوستدار محیط‌زیست به‌شمار می‌رود که توسط گروه صنعتی ایران‌خودرو طراحی و تولید شده است. حال پس‌از گذشت چندماه از معرفی این محصول، شاهد تردد این خودرو در خیابان‌ها هستیم.

رانا - دنا پلاس پلاگین‌ هیبرید

چند روز پیش تصویری از دو محصول پاک ایران‌خودرو در خیابان ثبت شده بود که نشان از گذراندن مراحل تست‌فنی آن‌ها دارد. حال باید دید ایران‌خودرو باتوجه به آوردن این خودروها به خیابان بدون هیچ‌گونه پوشش استتاری و همچنین وجود پلاک‌ملی روی خودروها، برنامه‌ای برای عرضه آن‌ها در آینده‌ای نزدیک دارد؟

دناپلاس پلاگین‌هیبرید از نظر ظاهری تفاوتی با نسخه توربو نداشته و رینگ‌های این مدل برای آن درنظر گرفته شده است. خودروی رویت‌شده دارای استیکرهایی روی بدنه است که پلاگین‌هیبرید بودن آن را نشان می‌دهد. این خودرو از لحاظ تکنولوژی با سایر خودروهای پلاگین‌هیبرید کمی متفاوت بوده و برمبنای فناوری سری و مشابه محصولات فیسکر طراحی و ساخته شده است.

در این خودرو موتوربنزینی قادر به انتقال قدرت به چرخ‌های خودرو نیست و تنها به‌عنوان یک ژنراتور، باتری‌های خودرو را شارژ می‌کند. به‌عبارت‌دیگر دناپلاس‌پلاگین‌هیبرید تنها به کمک موتورهای برقی قادر به حرکت است. باتری‌های درنظر گرفته‌شده در این خودرو در محفظه‌ای پشت صندلی‌ها قرار دارند و فضای قسمت بار همچنان کارایی خود را دارد. همچنین اتصال به برق شهری یکی دیگر از قابلیت‌های این خودرو است که از طریق نشان تجاری نصب‌شده روی درصندوق صورت می‌گیرد.

دنا پلاس پلاگین‌ هیبرید

گفتنی است با اتصال شارژر دناپلاس‌پلاگین‌هیبرید به برق‌شهری و پر کردن باتری‌ها، توانایی پیمایش مسافتی حدود ۹۰ کیلومتر بدون هیچ‌گونه آلایندگی برای آن فراهم خواهد شد. البته به‌دلیل نبود زیرساخت لازم و دانش تولید باتری‌ در ایران، باتری‌ها و موتور برقی به‌کاررفته در این خودرو به‌صورت آزمایشی به کشور وارد شده است. از طرفی نمی‌توان انتظار داشت با شرایط فعلی بتوان با هزینه‌ای معقول شاهد تولید این دست از باتری‌ها در کشور باشیم.

اخبار خودرو

مطالب داغ

ویدئوها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *