حجم موتور چیست؟ درباره حجم موتور بیشتر بدانید

حجم موتور
ب

آیا تاکنون کلمه حجم موتور را که اغلب در بیان اطلاعات فنی خودروها به کار می  رود، شنیده اید؟ آیا می  دانید منظور از حجم موتور چیست؟ آیا می دانید که بالا یا پایین بودن حجم موتور خودرو، چه نکات مثبت یا منفی را با خود به همراه دارد؟ شاید شما نیز همانند بسیاری از افراد، فضای اشغال شده توسط موتور اتومبیل را حجم موتور می دانید!

motor-valuim-حجم موتور

حجم موتور

به گزارش کارتور، حجم یا ظرفیت موتور، در واقع مجموع حجم سیلندرهای خودرو است و معیاری برای تعیین قدرت خروجی موتور به شمار می رود. همان طور که می دانید، داخل هر یک از سیلندرهای موتور، پیستون به صورت بالا و پایین حرکت می کند. حال اگر فضایی را که پیستون در حرکت از پایین ترین نقطه به بالاترین نقطه جارو می کند، اندازه بگیریم و در تعداد سیلندرهای خودرو ضرب کنیم، حجم موتور خودرو به دست می آید، که معمولا با واحد لیتر (L) یا سی سی (cc) بیان می شود.

motor-valuim-حجم موتور

واضح است که هرچه حجم یا ظرفیت موتور بیش تر باشد، قدرت موتور نیز بالاتر خواهد بود. اما باید دقت داشت که مصرف سوخت نیز متناسب با افزایش حجم موتور، بالا می رود.

البته این موضوع که ممکن است بسیاری از خودروهای دارای حجم موتور پائین تر اسب بخار بالاتری داشته باشند، به طور مثال خودرو ۱۴۰۰ سی سی اما با ۱۶۰ اسب بخار در حالی خودرویی با ۱۸۰۰ سی سی اما با ۱۱۰ اسب بخار، این مسئله به توربو شارژرها بر می گردد. خودرو هایی که از این سیستم ها بهره می برند دارای قدرتی مضاعف می باشند.

بنابراین خودروسازان معمولا سیلندرهای خودرو را طوری طراحی می  کنند که بین میزان مصرف سوخت و قدرت موتور، رابطه بهینه  ای برقرار شود.

خودرو

مطالب داغ

ویدئوها

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *