تقابل مک‌لارن ۶۰۰LT و پورشه ۹۱۱ GT3 RS

۲۰۱۹-McLaren-600LT-Coupe-and-2019-Porsche-911-GT3-RS-tall-مک‌لارن 600LT و پورشه 911 GT3 RS
ب

تک دیفرانسیل‌های دو درِ چهار سرنشینه!

حضور مک‌لارن به همراه دو مهندس و یک راننده مسابقات از بریتانیا در این رقابت نفس‌گیر، نشان از اهمیت نتیجه این تست برای آنها دارد. تستی که به مثابه یک مسابقه است و نماینده مک‌لارن خوش نام رقیب سمجی همچون پورشه ۹۱۱ GT3 RS تازه‌نفس را در مقابل خود می‌بیند. خودرویی که بر خلاف رقیب بریتانیایی خود از هیچ گونه پرخورانی در پیشرانه خود استفاده نمی‌کند. اگرچه به نظر می‌رسد این آخرین نسل از GT3 RS پورشه نیز باشد که از پیشرانه تنفس طبیعی برای به چالش کشیدن رقیبان قدر خود بهره می‌برد.

۲۰۱۹-McLaren-600LT-Coupe-and-2019-Porsche-911-GT3-RS-tall-مک‌لارن 600LT و پورشه 911 GT3 RS

شکست ازآن کیست؟!

جدی گرفتن کار از سوی تیم مک‌لارن در همان ابتدای کار با نتیجه همراه بود. در زمان خیس بودن جاده مک‌لارن ۶۰۰LT توانست چندین بار پورشه را مورد ضرب و شتم جدی قرار دهد که دلیل آن انتخاب هوشمندانه نوع تایرهای مورد استفاده در این خودرو بود.

با این حال پس از مدتی گروه آزمایش تصمیم می‌گیرد که در هر دو خودرو از تایرهای مشابه و مخصوص پیست مسابقه استفاده کنند که با این کار، ادامه برتری‌های مک‌لارن نیز در هاله ای از ابهام قرار می‌گیرد.

۲۰۱۹-McLaren-600LT-Coupe-and-2019-Porsche-911-GT3-RS-tall-مک‌لارن 600LT و پورشه 911 GT3 RS

در هر صورت شرایط مسابقه به نحوی پیش می‌رود که ثبت بهترین زمان برای هیچ کس اهمیت ندارد، بلکه مسابقه شانه به شانه و برتری یکی از این دو خودروی ۲۰۰ هزار دلاری است که همه توجه‌ها را به خود جلب کرده است.

در عین گرم کردن خودروها، پایداری مثال زدنی پورشه کامل خود را نشان می‌داد. از طرفی مک‌لارن ۶۰۰LT چیزی حدود ۱۰۰ اسب‌بخار بیشتر از پورشه نیرو تولید می‌کند. این در حالی است که این نماینده بریتانیایی، به دلیل استفاده بیشتر از قطعات فیبرکربن در بخش‌های مختلفی از بدنه، حدود ۶۵ کیلوگرم از رقیب آلمانی خود سبک‌تر نیز است.

با قرار گرفتن این دو خودرو در ابتدای پیست مسابقه، شرایط برای هر دو خودرو یکسان می‌شود. در طول مسیر هر دو خودرو مورد فشار زیادی قرار می‌گیرند که این فشار در قسمت‌هایی از پیست شدیدتر نیز می‌شود. با شروع مسابقه کار زمان‌گیری آغاز می‌شود و در این عین با حضور مک‌لارن خوش سیما، پورشه کمی به سختی جلب توجه می‌کند. با این حال پایداری، اطمینان و استحکام نهادینه شده در وجود پورشه در موقعیت‌های دشوار نگاه‌ها را به خود جلب می‌کرد و خاص بودن همیشگی خود را به رخ حریف می‌کشید.

۲۰۱۹-McLaren-600LT-Coupe-and-2019-Porsche-911-GT3-RS-tall-مک‌لارن 600LT و پورشه 911 GT3 RS

طبق ادعای مک‌لارن، ۶۰۰LT 309.310 دلاری با استفاده از یک موتور ۳٫۸ لیتری توئین توربوی V8، حداکثر ۵۹۲ اسب‌بخار قدرت و ۶۱۹ نیوتون‌متر گشتاور تولید می‌کند. شرکت پورشه نیز اعلام کرده است GT3 RS 225.940 دلاری که با پکیج Weissach مجهز به رینگ‌های منیزیمی، ترمزهای کربن سرامیکی و رنگ جذاب نارنجی Lava در این آزمایش حضور دارد، به کمک یک موتور ۴ لیتری تنفس طبیعی ۶ سیلندر خطی توانایی تولید حداکثر ۵۱۳ اسب‌بخار قدرت در دور ۸۲۵۰ و ۴۶۹ نیوتون‌متر گشتاور در دور ۶۰۰۰ را دارد.

با این حال اندازه‌گیری‌های صورت گرفته از سوی تیم تست نشان می‌دهد که مک‌لارن حداکثر ۵۳۰ اسب‌بخار نیرو تولید می‌کند. این در حالی است که پورشه به رقم تقریبا ناامید کننده ۴۳۰ اسب‌بخاری دست یافته که نشان می‌دهد کماکان این خودروی آلمانی ۱۰۰ اسب‌بخار نیروی کمتری به چرخ‌های عقب خود منتقل می‌کند. همچنین با اندازه‌گیری وزن این دو خودرو نیز وزن مک‌لارن ۶۰۰LT معادل ۱۴۰۶ کیلوگرم و وزن پورشه GT3 RS، معادل ۱۴۷۱ کیلوگرم اندازه‌گیری شده است. اگرچه وزن هر دوی این خودروها با باک پر اندازه‌گیری شده اما ناگفته نماند که GT3 RS بصورت سفارشی از باک بزرگتر ۸۹ لیتری نیز بهره می‌برد.

۲۰۱۹-McLaren-600LT-Coupe-and-2019-Porsche-911-GT3-RS-tall-مک‌لارن 600LT و پورشه 911 GT3 RS

مسیر آزمایش در جاده‌های کوهستانی پالمار در شهر سن دیگو واقع شده است. جایی که پورشه عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد. پیشرانه و گیربکس PDK پورشه، عالی عمل می‌کند و با دقت و عملکردی بی‌نقص، چهره واقعی پورشه ۹۱۱ را رو می‌کند. پاسخگویی خوب فرمان و پدال‌ها در عین رانندگی به شما اعتماد به نفس می‌دهد و موتور عقب بودن این خودرو نیز در بعضی موارد به کمک پورشه می‌آید. ترمزها به طرز شگفت‌انگیزی قدرتمند نشان می‌دهند و با توجه به ساختار همیشه بی‌نقص شاسی ۹۱۱ و پایداری این خودرو، شما می‌توانید بدون هیچ ترسی پیچ‌های جاده را یکی پس از دیگری طی کنید. هرچند ناگفته نماند که پورشه از سیستم فرمان‌پذیری محور عقب نیز در این خودرو بهره برده است.

۲۰۱۹-McLaren-600LT-Coupe-and-2019-Porsche-911-GT3-RS-tall-مک‌لارن 600LT و پورشه 911 GT3 RS

به طور کلی پایداری در راس عملکرد یک خودرو قرار دارد و پورشه نیز از این نظر در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد. هنگام رانندگی با این خودرو در چنین شرایطی نمی‌توان هیچ نقطه ضعفی برای پورشه بیان کرد. خودروی خوش صدایی که هر جز تشکیل‌دهنده آن، یک احساس ناب از رانندگی را به راننده هدیه می‌دهد.

با این حال هیجان و سبک رانندگی مک‌لارن کاملا متفاوت‌تر از پورشه ظاهر می‌شود. در پشت فرمان مک‌لارن، شما با یک خودروی رام نشدنی طرف خواهید بود که باید آن را تحت کنترل خود درآورید. در عین رانندگی با این خودروی موتور میانی، با خروج وحشیانه شعله‌های آتش از اگزوزهای قرار گرفته در بخش فوقانی نمای عقب، گویی شما در راس یک پیکان نشسته‌اید و هنگام شتاب گرفتن یکباره از جا کنده می‌شوید. فرمان هیدرولیکی مک‌لارن نیز به همین مقدار خاص به نظر می‌رسد و بازخورد و واکنش خالصی از خود نشان می‌دهد. به طور کلی مک‌لارن ۶۰۰ LT شما را مجذوب رانندگی و صدای طنین‌انداز پیشرانه قدرتمندش خواهد کرد.

در هر صورت در پشت فرمان مک‌لارن شما بیشتر سرگرم خواهید شد. خوی رام نشدنی این خودروی زیبا این اجازه را به شما می‌دهد که به راحتی بخش انتهایی خودرو را از کنترل خارج کنید و با کمی مهارت و بازی با فرمان و پدال‌ها آن را به مسیر بازگردانید. سیستم ESC کارآمد مک‌لارن نیز در این حالت دقیقا مطابق میل یک راننده ماهر عمل می‌کند. اما قطعا رانندگی بدون هیچ سیستم کمکی، شور و هیجان وصف ناشدنی مربوط به خود را دارد و مک‌لارن هم دقیقا برای چنین حالتی ساخته شده است.

۲۰۱۹-McLaren-600LT-Coupe-and-2019-Porsche-911-GT3-RS-tall-مک‌لارن 600LT و پورشه 911 GT3 RS

در کل می‌توان گفت که این دو خودرو شگفت‌انگیز، توانایی خوبی در به چالش کشیدن روح شیطانی یک راننده دارند. در پیست مسابقه پورشه کمی جلوتر از مک‌لارن پیشتازی می‌کرد که همین امر عصبانیت تیم همراه مک‌لارن را در پی داشت. در انتهای کار نیز مک‌لارن ۶۰۰LT موفق به ثبت یک دور پیست در زمان ۱:۲۴:۷۱ (یک دقیقه و …) شد. زمانی که اگرچه خوب است، اما مک‌لارن ۶۰۰LT را در جایگاه یازدهم سریعترین خودرویی قرار داد که تاکنون ما در این پیست آزمایش کرده‌ایم. جایگاهی که چندان عالی به نظر نمی‌رسد و نشان می‌دهد که به هم ریختگی تیم مک‌لارن چندان هم بی‌دلیل نیست.

از طرف دیگر ویژگی‌هایی همچون داون‌فورس عالی و دینامیک بی‌نقص پورشه در جبران ضعف GT3 RS که قدرت نسبتا کم پیشرانه آن بود، موفق ظاهر شده است و به نوعی توانست پوزه مک‌لارن را به خاک بمالد!

۲۰۱۹-McLaren-600LT-Coupe-and-2019-Porsche-911-GT3-RS-tall-مک‌لارن 600LT و پورشه 911 GT3 RS

در هر صورت پورشه با ثبت زمان ۱:۲۳:۶۷ در جایگاه پنجمین خودروی سریع آزمایش شده در این پیست قرار می‌گیرد. زمانی که تنها یک دهم ثانیه کمتر از پورشه ۹۱۸ اسپایدر ۸۸۷ اسب‌بخاری نشان می‌دهد. نسل جدید پورشه ۹۱۱ GT3 RS ثابت کرد که پورشه بار دیگر فراتر از انتظار ما و شاید فراتر از حد معمول ظاهر شده است و نشان داد که یکی از بهترین ۹۱۱ های تولید شده تا به امروز است.

 

فردین محمدسور

 

مشخصات فنی

پورشه ۹۱۱ GT3 RS مدل ۲۰۱۹ مک‌لارن۶۰۰LT (LongTail) مدل ۲۰۱۹
تعداد سیلندر/ نوع پیشرانه ۴ لیتری تنفس طبیعی

۶ سیلندر خطی

۲۴ سوپاپ

۳٫۸ لیتری توئین توربو

V8

۳۲ سوپاپ

حداکثر قدرت (اسب‏بخار/دور در دقیقه) ۵۱۳ / ۸۲۵۰ ۵۹۲ / ۷۵۰۰
حداکثر گشتاور (نیوتن‏متر/دور در دقیقه) ۴۶۹ / ۶۰۰۰ ۶۱۹ / ۵۵۰۰-۶۵۰۰
وزن خالص ۱۴۷۱ کیلوگرم ۱۴۰۶ کیلوگرم
سیستم انتقال قدرت موتور عقب – محور عقب موتور میانی – محور عقب
صفر تا ۹۶٫۴ کیلومتربرساعت ۳٫۰ ثانیه ۲٫۸ ثانیه
حداکثر سرعت (کیلومتربرساعت) ۳۱۰ ۳۲۸
نوع جعبه‌دنده ۷ سرعته اتوماتیک ۷ سرعته دو کلاچه
قیمت پایه (دلار) ۱۸۸٫۵۵۰ ۲۴۲٫۵۰۰
قیمت نمونه آزمایش (دلار) ۲۲۵٫۹۴۰ ۳۰۹٫۳۱۰

گالری تصاویر:

مطالب داغ

ویدئوها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *