تاریخچه، معنی و مفهوم لوگوی شرکت خودروسازی سایپا

ب

با تاریخچه، معنی و مفهوم لوگوی شرکت خودروسازی سایپا آشنا شوید

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که نشان شرکت های خودروساز ایرانی، دارای چه مفهومی است و از چه چیزی الهام گرفته شده است؟ شرکت خودروسازی سایپا در سال ۴۶ شمسی با نام سهامي توليد اتومبيل سيتروئن ايران تاسیس و با تولید انواع مدل های ژیان، رسما از سال ۱۳۴۷ وارد چرخه تولید شد.

تا قبل از سال ۱۳۶۴، لوگوی مورد استفاده این شرکت، ترکیبی از لوگوی دو شرکت فرانسوی یعنی رنو و سیتروئن بود. با توجه به سیاست های در پیش گرفته شده در آن زمان، ضروری بود که سایپا از نشانی کاملا مستقل و فارغ از نشان دیگر برندها بهره ببرد.

الهام گرفتن از کاشی های سنتی دوره ایلخانی در طراحی لوگوی سایپا

نشان سايپا با الهام از كاشي كاري هاي سنتي برجي در دوره ايلخاني که داراي توازن هندسي مثال ­زدني در طراحي و اجراست، خلق شده است. از ويژگي­ هاي نشان سايپا مي­توان به توازن ابعادي در طراحي زواياي ۱۲۰ درجه و يال­هاي همسان و قابليت حجم ­پذيري آن اشاره کرد. در نگاه اول نشان سايپا به شکل چرخ دنده خودنمايي مي­کند که نماد اصلي صنعت و توليد است و با دقت بيشتر تحرک و چرخش حول محور مرکزي با توجه به تقارن ابعادي آن در ذهن تداعي مي­ شود.

گستردگي و جهاني ­شدن از جهت­گيري يال­ها به اطراف قابل برداشت است و قرار گرفتن يکي از يال­ها به سمت بالا نشانگر رويکرد نهايي سازمان در همسو کردن استعدادها در جهت تعالي سازماني است.از سوي ديگر جهت­گيري يال­هاي محيطي به سمت داخل، نشانگر ورودي­هاي سازمان است. اين ورودي­هاي سه­ گانه، منابع انساني، مالي و مواد اوليه هستند که منجر به سه خروجي محصول، سود و خدمات مي­شود. اين خروجي­ها در قالب يال­هاي مرکزي و جهت­گيري آنها به سمت بيرون جلوه گر است.

اين نشان توسط زنده ياد استاد مرتضي مميز و با الگو برداري از گنبد سرخ از بناهاي تاريخي شهرستان مراغه طراحي شده است.

 

 

 

 

 

کارتور

مطالب داغ

ویدئوها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *