ب‌ام‌و « ۷۳۰Li» که در ایران «۲۰۲۰» شد!

ب‌ام‌و ۷۳۰Li اتاق G12 مدل ۲۰۱۷
ب

بیش از ۸۰۰ میلیون تومان هزینه فیس‌لیفت و تیون باواریایی لاکچری

به گزارش کارتور، این روزها باتوجه به ممنوعیت واردات و نبود خودروهای به‌روز و جدید در بازار کشور، مالکان لوکس و اسپرت‌سوارها را بر آن داشت تا درصدد تغییرات چهره خودروهایشان برآیند. فیس‌لیفت یکی از موضوع‌های بسیار مهم محسوب می‌شود که با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است. به‌همین منظور سراغ ب‌ام‌و ۷۳۰Li اتاق G12 مدل ۲۰۱۷ رفتیم که مالک آن تصمیم به تیون این سدان فول‌سایز لاکچری و تبدل آن به نسخه ۲۰۲۰ کرده است. در ادامه به بررسی مراحل فیس‌لیفت و تیون این خودرو خاص خواهیم پرداخت.

ب‌ام‌و ۷۳۰Li اتاق G12 مدل ۲۰۱۷

فیس‌لیفت و چهره موقرتر

کمپانی ب‌ام‌و اوایل سال میلادی گذشته از فیس‌لیفت سدان فول‌سایز لوکس خود یعنی سری۷ با اضافه کردن پسوند LCI به G12 رونمایی کرد. این پسوند که کوتاه‌شده عبارت  «Life Cycle Impulse» است، برای محصولات فیس‌لیفت این خودروساز باواریایی به‌کار برده می‌شود. در فیس‌لیفت سری۷ تغییرات بسیاری در چهره دیده می‌شود ازجمله اینکه چراغ‌های باریک در امتداد جلوپنجره‌ مرتفع طراحی شده‌اند تا چهره باوقارتر و سنگین از لحاظ بصری را به سری۷ بدهد.

در نمای عقب گرافیک‌ چراغ‌های به‌روزشده‌اند و LED میانی حالت پیوسته به‌خود گرفته است، همچنین اگزوزهای ذوزنقه‌ای، نمای زیبا و جالب توجهی را به ارمغان آورده است. این ب‌ام‌و ۷۳۰Li با اتاق G12 مدل ۲۰۱۷ فاقد کیت M پکیج است. مالک آن درصدد به‌روز کردن و تیون و فیس‌لیفت آن برآمد. این تغییرچهره ۷۳۰Li به قطعات خارجی بدنه و ارتقای موتور و سیستم اگزوز منتهی می‌شود.

قلب تپنده با قدرت بیشتر

قلب تپنده ب‌ام‌و ۷۳۰Li دارای یک موتور چهارسیلندر خطی دولیتری مجهزبه تکنولوژی تویین‌توربوشارژ است که حداکثر ۲۵۸ اسب‌بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتون‌متر گشتاور را با گیربکس ۸سرعته استپ‌ترونیک به چرخ عقب می‌رساند.

به گفته‌ وحید پریشن تغییراتی به‌منظور افزایش راندمان موتور انجام شده است. ازجمله آنها می‌توان به نصب کیت هوای ورودی ARMA  SPEED کربن با فیلتر دائمی، نصب کیت اگزوز کامل Fi Exhaust و ریمپ کردن ECU اشاره کرد. به‌عبارت‌دیگر از آنجا که نماینده Fi Exhaust در ایران در تملک پریش‌موتورز است، بنابراین کیت کامل آن به همراه میدپایپ(لوله میانی) تا مافلر(صداخفه‌کن یا منبع اگزوز) دستخوش تغییرات قرار گرفته است. دان‌پایپ موتور از گلویی توربو موتور تا خروجی و کاتالیزها نیز موردتغییرات قرار گرفته‌اند. نکته جالب‌تر اینکه ECU با توجه به اکتان سوخت و شرایط جوی ریمپ شده تا با سوخت کشور سازگاری داشته باشد. در نهایت با وجود ریمپ مناسب با شرایط و نصب کیت هوا و کیت اگزوز ۶۰اسب‌بخار قدرت خروجی افزایش یافته است.

منظور از فیلتر دائمی، نوع متریالــــی است که با هر بار تعویض روغن نیاز به جایگزین ندارد و قابلیت شست‌وشو دارد، بنابرایـــــن از عمر مفیدی برخوردار بوده که پس از مدت مشخصی باید تعویض شود. همچنین نمد زیرکــــاپوت و کاورهای کناری موتور تعویض شده‌اند.

ب‌ام‌و ۷۳۰Li اتاق G12 مدل ۲۰۱۷

نکات مهم درباره تیون ۷۳۰Li

در بخش سیستم‌تعلیق تنها رینگ‌های ۲۰اینچی M پکیج بلک‌پکیج نصب شده است. از آنجا که ب‌ام‌و سری ۷ همانند رقیبش یعنی مرسدس‌بنز اس‌کلاس از سیستم تعلیق هوشمند موسوم به Magic Scanner بهره می‌برد. این سیستم با توجه به دوربین و اسکن پردازش لحظه‌ای از سطح جاده را انجام می‌دهد تا با محاسبات انجام شده، دامپرها را باتوجه به کنترلگرهای الکترونیکی تنظیم کرده و میزان سختی را نیز بررسی می‌کند و سواری باکیفیتی را به سرنشینان ارائه می‌دهند. از آنجا که این سیستم، باارزش و گران است و هرگونه تغییرات در آن منجربه وجود آمدن مشکلات متعدد می‌شود. بنابراین تیونرها هیچ‌گونه تغییراتی در سیستم اعمال نمی‌کنند. این در حالی است که اگر خودرویی فاقد سیستم تعلیق هوشمند باشد، تیونر می‌تواند کمک‌فنرهای قابل‌تنظیم پنیوماتیکی، ایرماتیکی و الکترونیکی استفاده کند. با توجه به گفته‌های تیونر خودرو برای تامین قطعات هیچ مشکل و محدودیتی وجود نداشته است.

تیون نمای خارجی

برای اولین گام فیس‌لیفت ب‌ام‌و ۷۳۰Li G12 مدنظر ما طبق درخواست مالک به مدل ۲۰۲۰ نسخه M پکیج بلک‌پکیج بدل شده است. M پکیج دارای سه تریم کروم، Gray(خاکستری) و بلک‌پکیج است که برای خاص‌تر دیده شدن از کیت  M پکیج‌بلک‌پکیج استفاده شده، بنابراین باید قطعات بسیاری تعویض شوند که در این باره تیونر خودرو؛ وحید پریشَن می‌گوید: «وقتی می‌خواهید خودرویتان را تغییر دهید، به ویژه اگر این خودرو ب‌ام‌و باشد، با آیتم‌های بسیاری مواجه می‌شوید. اما در حالت کلی وقتی ب‌ام‌و ۷۳۰Li 2017 به ۲۰۲۰ LCI تبدیل می‌شود؛ در ِموتور، گلگیرهای جلو درِ صندوق تغییر نمی‌کند اما پلیت درِ عقب و جای پلاک آن، چراغ جلو و چراغ‌های عقب و همچنین مجموعه سپر جلو و سپر عقب باید کاملا تعویض شوند.

BMW-7-Series-2020-نسل جدید ب ام و سری ۷

سینی‌های پشت سپر، فوم‌ها، هواکش‌ها، جلوپنجره‌ و دریچه‌های ورودی‌هوا، قسمت رادار، پایه‌های نگهدارنده رادار، قسمت‌های دیاق آلومینیومی پشت سپر یا همان سرشاسی و براکت‌های آن‌ها، زه‌های  گلگیرها، هواکش‌های داخل گلگیرها، شل‌گیرها و سینی‌های زیرموتور هم باید تغییر کنند» علاوه‌بر این موارد سیم‌کشی داخل سپرها و سنسورها نیز دستخوش تغییر خواهند شد. البته در قسمت عقب خودرو سراگزوز کامل، دیفیوزر، رفلکتور و پلیت روی درِ صندوق یا همان قاب جای‌پلاک نیز با نمونه ۲۰۲۰ تعویض می‌شوند. به‌عبارت‌دیگر گلگیرها، درِ موتور، رکاب‌ها، چراغ‌های جلو و عقب، مجموعه سپر جلو و عقب باز می‌شوند و قطعات نامبرده که از قبل توسط تیونر از آلمان سفارش‌گذاری شده‌اند، رنگ و سپس روی خودرو نصب می‌شوند.

یکی از نکات بسیار مهم در روند فیس‌لیفت، رنگ قطعات است. این امکان برای مالک خودرو وجود دارد که قطعات را با رنگ فابریک و اورجینال بخواهد یا خام که در این صورت کد رنگ خودرو از روی شماره شاسی و VIN Number برداشته و به بهترین شکل ممکن رنگ ساخته‌شده روی قطعات بدنه پاشیده می‌شود تا همرنگ پیش از فیس‌لیفت باشد. وحید پریشن اضافه می‌کند: «باتجهیزاتی که در کشور وجود دارد، توانایی ساخت رنگ را داریم و به مراتب کیفیت آن نسبت‌به آنچه در کشورهای همسایه تولید می‌شود، بهتر است.» بعد از اتمام رنگ‌آمیزی قطعات باتوجه به اینکه تمام اتصالات ازجمله پیچ‌ها، خارها و دیگر قطعات موردنیاز مدل ۲۰۲۰ LCI  سفارش‌گذاری شده‌اند تا پیچ‌به‌پیچ مطابق استانداردها و رعایت اصولی قطعات روی بدنه نصب شوند.

از دیگر موارد بسیار مهم در فرایند به‌روزرسانی چهره ۷۳۰Li؛ پروگرامینگ چراغ‌های جلو هستند، زیرا از چراغ‌های Laser Light مدل ۲۰۲۰LCI استفاده شده که در این باره نیز وحید پریشن اضافه می‌کند: «راه‌اندازی و پروگرامینگ چراغ‌های Laser Light بسیار دشوار است هرچند به رغم انجام آن در برخی موارد دشوار است ولی ما در مرکز تیونینگ خود موفق به انجام آن شدیم و چراغ‌های جلو را به صورت استاندارد و فاقد هرگونه خطا پروگرام و راه‌اندازی کردیم.

به‌طوری‌که تمام امکانات چراغ مانند Auto high Beam،گردش چراغ و سیستم AFLS در چراغ‌های ب‌ام‌و ۷۳۰Li راه‌اندازی شد. به‌عبارتی عملکردهای چراغ این خودرو به صورت اورجینال بوده و کاملا درست کار می‌کند.»  چراغ‌های Laser Light از پرتو و بازدهی نور بهتری برخوردارند. البته قیمت چراغ‌های لیزری براساس گفته‌های وحید پریشن هر کدام حدود سه‌هزار دلار از نمونه LED استاندارد گران‌تر هستند. پس از نصب و راه‌اندازی چراغ‌های جلو نوبت به نصب چراغ‌های عقب خودرو می‌رسد.  برای راه‌اندازی و فعال شدن چراغ‌های جدید LED در عقب، سیم‌کشی، تمام سوکت‌ها و یونیت‌ها دستخوش تغییر قرار گرفته‌اند و چراغ‌های عقب نیز بدون هیچ خطایی نصب و راه‌اندازی شدند. نکته جالب‌تر اینکه در مدل قبلی عملکرد روشن شدن چراغ‌ها سیگنالی هستند که در مدل فیس‌لیفت LCI شبکه CAN اجازه روشن شدن را صادر می‌کند، بر این اساس بدون هیچ مشکلی چراغ‌های عقب به همراه متعلقات سپر جدید، دیفیوزر و سراگزوزها نصب و راه‌اندازی شدند.

BMW-7-Series-2020-نسل جدید ب ام و سری ۷

البته دوربین‌ جلو و اطراف که به منظور سیستم PDC و نقاط‌کور و پردازش تصویر سیستم تعلیق عمل می‌کنند، سنسورهای جلو و عقب و دوربین‌های جانبی نیز که در نسخه قبلی فعال بوده، در مدل فیس‌لیفت هیچ‌گونه تغییراتی روی آن اعمال نشده و سیستم فعال است. سیستم‌های الکترونیکی روز که برای نسخه فیس‌لیفت  LCI موردنیاز است، به صورت استاندارد و اصولی و فاقد ایجاد هر گونه خطای پروگرام و راه‌اندازی شده‌اند. ضمن اینکه رادار خودرو به‌صورت فابریک راه‌اندازی و فعال شد. ازسوی‌دیگر تیونر خودرو می‌گوید: «روند فیس‌لیفت ۷۳۰Li M پکیج بلک‌پکیج که توسط تیم ما انجام شد، نخستین سری۷ LCI ایران بوده و بر این‌اساس برای نصب تمام قطعات، از مجرب‌ترین کارشناسان استفاده شده است. همچنین ب‌ام‌و ۷۳۰Li مورد بررسی ما قبل از فیس‌لیفت پکیج نبوده و به  LCI یM‌پکیج ارتقا یافته، رینگ‌های خودرو به ۲۰ اینچی ‌M پکیج بلک‌پکیج تغییر کرده است.

هزینه و مدت زمان صرف شده

روند فیس‌لیفت ۷۳۰Li  اتاق G12 مدل LCI 2020 حدود یک‌ماه به‌طول انجامید، تیونر خودرو در این خصوص به ما گفت: « از آنجا که این خودرو به‌عنوان نخستین پروژه فیس‌لیفت سری ۷ بوده، تامین قطعات آن از کشور مادر یعنی آلمان و حمل‌ونقل آن زمان بیشتری از ما سپری کرد. اما برای رنگ‌آمیزی و نصب نوع پکیج و قطعات حدود ۱۴ روز زمان نیاز بوده و هزینه آن در بازه ۸۰۰ میلیون تومان به بالاست البته این رقم با توجه به شرایط ارزی کشور متغیر خواهد بود.» ۷۳۰Li مدنظرما بیش از ۸۰۰ میلیون تومان با در نظرگرفتن قطعات نو و M پکیج بلک‌پکیج برای مالک هزینه داشته است.

BMW-7-Series-2020-نسل جدید ب ام و سری ۷

اخبار خودرو

 

 

 

 

مطالب داغ

ویدئوها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *