بسترن B30 مرغ خانگی فاو ؛ آیا این سدان پر ادعا ارزش خرید دارد؟

بسترن B30
ب

بررسی بسترن B30 سدان پرادعای گروه بهمن که پشت ظاهری جذاب، یک خوی قدیمی، آرام و حتی تنبل دارد.

با داشتن یکی از کمترین مقادیر فروش طی سه سال اخیر، بسترن B30را می‌توان خودرویی شکست خورده در بازار ایران تلقی کرد که در مقایسه با محصولاتی نظیر دنا و دنا پلاس، برلیانس H330 و جک J5 مشتریان اندکی به سراغش می‌روند.

با این حال وقتی اساس صنعت خودرو ایران بر مونتاژ و دریافت ارز ارزان برای واردات انبوه قطعه از چین است و “صرفه مقیاس تولید” چندان اهمیتی در برنامه‌ریزی صنعتی یک شرکت ندارد، بهمن قطعا ادعا خواهد کرد که بسترن B30 یکی از بهترین سدان‌های چینی بازار با سطح بالای محبوبیت است.

ما در بیت ران با راستی‌آزمایی عناوین تبلیغاتی مختلفی که به این خودرو چینی در رسانه‌ها و افکار عمومی داده شده، سعی می‌کنیم به شکلی دقیق‌تر ارزش خرید این خودرو شهری و اقتصادی را مورد بررسی قرار دهیم. تمرکز ما روی مقایسه طراحی، سطح ایمنی، گنجایش، کارایی موتور و مجموعه فنی، سواری و راحتی، آپشن‌ها و البته ارزش خرید خودرو در مقایسه با مبلغ پرداختی است.

طراحی

تقریبا مجلل‌ترین عضو گروه مخصوصا در نمای جلو و کناری همین بسترن B30ساخته قدیمی فاو است که از سال ۲۰۱۵ در بازار چین حضور دارد. خلق یک زبان طراحی مخصوص در نمای جلو در کنار استفاده از ترندهای روز طراحی در نمای کناری کمک کرده تا B30 در نگاه اول محصولی زیبا و جذاب به نظر برسد. بخش عقب و کابین خودرو اما جایی است که شما را نسبت به خرید این خودرو پشیمان خواهد کرد.

البته هرچقدر نمای عقب خودرو محافظه‌کارانه و ساده خلق شده، کابین قدیمی، ساده و فاقد رنگ بندی جذاب بوده تا بتوان کابین بی۳۰ را چیزی در مایه‌های یک پژو ۴۰۵ ارتقایافته اعلام کرد.

سطح ایمنی

خودرو ظاهرا در موسسه انکپ چین توانسته با امکانات کامل و شش ایربگ نمره ۵ ستاره را دریافت کند. اما خودرویی که در ایران مونتاژ می‌شود بخش زیادی از آن امکانات را ندارد به طوری که حتی در مقایسه با محصول ایرانی دنا پلاس ۲ ایربگ کمتر داشته تا با توجه به اهمیت ایربگ‌های پرده‌ای در سلامت سرنشینان، بتوان ادعا کرد ایمنی بسترن B30در سطحی متزلزل قرار دارد.

البته ترکیب چند سیستم ترمز مدرن به علاوه بدنه تقویت شده این خودرو را در موقعیتی بهتر از رقبای خود نظیر آریو، جک J5 و برلیانس H330 قرار داده است.

گنجایش

سازنده ادعا کرده B30 جادارترین خودرو در کلاس سدان‌های کوچک و کامپکت شهری است منتهی این محصول در مقایسه با رقبای چینی و ایرانی نه تنها بزرگترین آنها نیست که فاصله بین دومحور و عرض بدنه از ام‌جی ۳۶۰، دنا پلاس و چری آریزو۵ کمتر است. طول، عرض، ارتفاع و فاصله بین دو محور این خودرو به ترتیب معادل۴.۶۲، ۱.۷۹، ۱.۵۰ و ۲.۶۳ متر بوده تا بسترن B30 پس از برلیانس H330 یکی از کوچکترین اتاق‌های این کلاس را به خریداران پیشنهاد کند.

دلیل عمده این اتفاق هم کشیدگی بیش از اندازه پوزه خودرو و صندوق بار است که گرچه به ارتقا ایمنی خودرو کمک کرده اما عملا بی۳۰ را با بحران فضای کمتر اتاق روبرو کرده است! البته صندوق بار فاو بی۳۰ جزو بهترین‌های این کلاس است و با ۴۸۰ لیتر برای مسافرت جای کافی در اختیار یک خانواده ۴نفره قرار می‌دهد.

کارایی موتور و مجموعه فنی

با اینکه عملکرد موتور خودرو نرم و بی‌سروصدا است اما نمی‌توان درباره این پیشرانه ۱۰۷ اسبی که تنها ۱۵۵ نیوتن‌متر گشتاور دارد، چندان خوشبینانه صحبت کرد. در واقع در حالی که که دنا پلاس توربو و چری آریزو۵ توربو با قیمتی در محدوده ۲۰۰ میلیون تومان قدرتی ۱۵۰ اسبی را عاید راننده می‌کنند، بسترن B30سرنشینان را به صبر و شکیبایی دعوت می‌کند!

البته مصرف سوخت خودرو به دلیل استفاده مهندسان فاو از سیستم زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها مناسب و جزو بهترین‌های این رده است اما بسترن B30 چیزی که در نهایت باعث برتری و فروش بیشتر یک خودرو در مقابل رقباست را ارائه نمی‌کند. این یعنی ترکیب موتور ۱۶۰۰‌سی‌سی خودرو با جعبه دنده ۶سرعته خودکار بی۳۰ نمی‌تواند برای وزن ۱۲۷۰ کیلوگرمی شتاب و کشش کافی به ارمغان آورد.

سواری و راحتی

بسترن بی۳۰ که روی پلتفرم محصولات گروه فولکس واگن ساخته شده، اشتراکات فنی بسیاری با نسل چهارم سدان جتا دارد. این خودرو در بخش جلو به غیر از سیستم مک فرسون از آنتی‌رول‌بار نیز سود می‌برد.

بی۳۰ همانند بسیاری از خودروهای دیفرانسیل جلو، در بخش عقب هم از سامانه تورسن‌ بیم سود می‌برد که گرچه ساده و ارزان و مستحکم است اما روی کیفیت سواری خودرو تاثیر گذاشته و بسترن بی۳۰ را در مقایسه با محصولات روز جهان که از ساختارهای مولتی لینک سود می‌برند، چندین پله عقب می‌راند.

آپشن‌ها

وضعیت خودرو در این بخش بینابین است. به غیر از چری آریزو۵، این خودرو تقریبا وضعیتی مشابه با دنا پلاس، ام‌جی ۳۶۰ توربو و برلیانس H330 دارد. بر این مبنا کروز کنترل، سانروف، سنسور پارک، دوربین عقب، مانیتور بزرگ به همراه نویگیشن فعال، صندلی چرم و پارچه، اتولایت، دی لایت و سیستم ترمز ESPاز جمله مواردی هستند که به صورت استاندارد روی این خودرو چینی نصب شده و کیفیت کار مناسبی هم دارند.

ارزش خرید خودرو

قیمت مهمترین فاکتوری است که خریدار را برای انتخاب خود مجاب می‌کند. بسترن بی۳۰ که از بدو ورود به بازار نسبت به رقبای ایرانی و چینی بهایی بالاتر و بیشتر داشت، هم‌اینک در بازار آشفته خودرو بهایی بین ۲۲۵ تا ۲۵۰ میلیون تومان دارد که به معنی جانشینی این خودرو با اتومبیل برجسته‌ای همچون تویوتا کمری هیبرید ۲۰۱۶ در فاصله کمتر از ۲۴ ماه است.

به واقع اگر اردیبهشت ۹۶ می‌توانستیم با مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان به راحتی یک نسخه صفر کیلومتر از بهترین سدان متوسط اقتصادی جهان را خرید، اکنون با همان مبلغ به سختی می‌توان بسترن بی۳۰ را هم به سبد خرید خود اضافه کرد. اتفاقی که گرچه ضعف‌های صنعت خودروسازی ایران را آشکارتر از پیش کرد اما مقصر آن را باید در جایی حوالی خیابان میرداماد و در بین متولیان انتشار اسکناس ملی جستجو کرد.

 

منبع: بیت ران

مطالب داغ

ویدئوها

دیدگاه ها

 • ارسلان ۱۳۹۸-اردیبهشت-۲۶ :: ۱:۴۲ ق.ظ

  شکی توی این نیست که خودرو در این روزها به طرز غیر منطقی گران شده اما نویسنده این متن بلاشک پدر کشته گی با این خودرو دارد مرد مومن تو یکبار پشت بسترن نشستی که میگی از همه کوچک تره عزیز تو رو خدا ! این ماشین از همه هم کلاسی هاش بزرگتره عقبش ! کنترل کشش رو کدوم از ماشین های رقیبش دارند؟ دنا پلاس هم محض اطلاع دیگه با دو ایربگ عرضه میشه دنده این ماشین آیسین ژاپن هست دنا پلاس دنده ۲۰ سال پیش ۴۰۵ بیخیال تو رو خدا یه ذره انصاف

 • Mahdi salmani ۱۳۹۸-اردیبهشت-۲۶ :: ۲:۳۰ ب.ظ

  با اینکه هیچ وقت طرفدار ماشین چینی نبودم و هیچ وقت هم نمیشم ولی گاهی اوقات انگار با نیت خراب کردن یه محصول مقاله مینویسین اول با دنا و برلیانس مقایسش میکنین بعد که میبینین تعلیقش از همشون بهتره نمیگین تو این بخش بهترینه میگین از ماشینای روز دنیا عقب تره انگار دنا و برلیانس و غیره از تکنولوژی روز دنیا تو تعلیق استفاده کردن در ضمن من این ماشینو ندارم که بخوام طرفداریشو کنم تو لیست خریدمم نخواهد رفت

 • محسن ۱۳۹۸-دی-۳۰ :: ۱۱:۵۲ ق.ظ

  همه گفته های شما غیر واقع می باشد و
  اوجشم اسنه که شما قیمت الان بسترن رو
  با قیمت سال ۹۶ خودرو های دیگه مقایسه
  میکنیدهمه میدونند قیمت خودرو از سال
  ۹۶ چند برابر شده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *