هنگام بریدن ترمز خودرو ، چه کاری انجام دهیم؟!

بریدن ترمز خودرو
ب

بریدن ترمز خودرو در سرعت های بالا بسیار خطرناک بوده و این نقص کابوس بسیاری از رانندگان است؛ اما حادثه هیچگاه خبر نکرده و ممکن است برای همه ما اتفاق بیفتد. حال در این مطلب به نکاتی پرداخته شده که قطعا در موارد اضطراری بریدن ترمز خودرو سودمند خواهند بود.

1-حفظ آرامش و بررسی محیط

اصلی ترین راهکار جهت پیشگیری از وقوع حادثه هنگام بریدن ترمز خودرو ، حفظ آرامش خود و بررسی دقیق محیط اطراف است. آرامش خود را حفظ کرده و شرایط را خطرناک تر از شرایط حاضر نکنید. همچنین با انجام حرکات اضافی خود و دیگران را به خطر نیندازید.

2-جلوگیری از افزایش سرعت خودرو

از افزایش سرعت خودرو خودداری کرده و پای خود را از روی پدال گاز بردارید.

3-بررسی وضعیت پدال ترمز

اگر پدال ترمز سفت بوده و به هیچ طریقی حرکت نمی کند، فورا زیر آن را بررسی کنید. شاید وجود شئ ای مانند بطری آب و یا سر خوردن کفپوش به زیر پدال مانع از حرکت آن شود. همچنین اگر پدال ترمز خیلی نرم بوده و با کوچک ترین فشاری حرکت می کند، می تواند عللی چون خراب شدن سیلندر اصلی و یا کم شدن روغن ترمز مسبب آن باشد. در این حالت احتمالا با چند بار فشردن پدال ترمز، نیروی لازم برای توقف خودرو را بدست آوردید.

4- تعداد دنده ها را کاهش دهید

برای کاهش سرعت خودرو، تعداد دنده ها را کم کرده و با توجه به دور موتور معکوس بکشید.

5-وارد عمل کردن ترمز دستی یا کمکی

در این قسمت خطرناک ترین کار ممکن می تواند کشیدن ترمز دستی به صورت ناگهانی باشد! چرا که چرخ های عقب کاملا قفل کرده و باعث واژگونی خودرو در سرعت های بالا می شود. بهتر است که ترمز دستی را آرام آرام کشیده تا سرعت خودرویتان کاهش یابد.

6- مطلع کردن خودروهای اطراف از وضعیت اضطراری

در حالیکه در این وضعیت اضطراری قرار دارید، فلاشرهای خودرو را روشن کرده و با بوق های ممتد سعی کنید خودروهای اطراف را از وضعیت اضطراری خود مطلع سازید.

7- استفاده از قوانین فیزیک!

در این مورد، برخی از قوانین فیزیکی قطعا به کمک شما خواهند آمد. استفاده از حاشیه های راه با وجود پستی ها و بلندی ها، باعث به وجود آمدن اصطکاک بیشتر بین لاستیک خودرو و سطح جاده شده و از سرعت خودروی شما می کاهد. علاوه بر این، سعی کنید تا هوای بیرون را به داخل خودرو راه دهید! پایین کشیدن شیشه ها کار موثری بوده و ورود هوا به داخل خودرو باعث تغییرات در برخی از ضرایب آیرودینامیکی شده و از سرعت خودرو می کاهد.

سخن آخر

انجام به موقع سرویس های دوره ای و بررسی مداوم سیستم ترمز خودرو می تواند از وقوع چنین حوادثی بکاهد. هوای خودرویتان را داشته باشید.

مهدی درفشی

مطالب داغ

ویدئوها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *