بررسی پژو ۵۰۸ در مقابل رنو تلیسمان ; دربی فرانسوی ها!

تلیسمان و 508
ب

بررسی پژو ۵۰۸ در مقابل رنو تلیسمان

گزارش: میلاد احمدی               عکس: مهشید کردار

طی یک دهه گذشته عدم تنوع در بازار خودروهای وارداتی موجب شد تا کره ای های پر زرق و برق در راس هرم خودروهای نیمه لوکس متوسط قرار گیرند. واردات عمده، خدمات مناسب و در دسترس بودن قطعات و لوازم جانبی با قیمت منطقی موجب شد تا حتی ژاپنی های خوش نام نیز از گردونه رقابت فاصله بگیرند. حال که سدان هایی همچون اپتیما و سوناتا و SUV هایی مثل سانتافه و سورنتو در زمره پر واردات ترین خودروهای سال قرار می گیرند و حکم وجه نقد در بازار پر رونقشان را دارند، برخی برند های کهنه کار بازار که در این سال ها فعالیت کمتری نسبت به کره ای از خود نشان می دادند تصمیم به بازگشت پرقدرت به عرصه رقابت گرفته اند.

در این میان می توان گفت که فرانسوی ها با توجه به قدمتشان در صنعت خودروسازی کشور می توانند شانس بهتری در تصاحب بخشی از بازار خودروهای نیمه لوکس و اقتصادی داشته باشند. در قدم اول سال گذشته رنو با برنامه ریزی گسترده و تبلیغات محیطی و رسانه ای فراوان، سدان تلیسمان را زودتر از بازار های جهانی به بازار ایران معرفی نمود. با توجه به پیشینه نه چندان موفق سدان های وارداتی رنو طی سال های اخیر، موفقیت دور از انتظار تلیسمان شوکی با بازار کره ای های جا افتاده این کلاس وارد نمود. حال تازه وارد فرانسوی، انتخاب چشم بسته اپتیما در این کلاس را به یک دو راهی سخت بدل کرد.

با گذشت حدود یک سال از عرضه رنو تلیسمان و موفقیت روز افزون آن با توجه به افزایش سطح رضایتمندی مشتری از خدمات ارائه شده توسط نماینده رسمی رنو در ایران، حال دیگر فرانسوی نامدار در تاریخ خودروسازی کشور پا در جای پای رنو گذاشته است. محصولات پژو در بازار ایران را می توان پر تراکم ترین خودروهای مورد تردد در کل ایران به شمار آورد. حال پس از یک دهه از ورود آخرین محصول به روز این شرکت یعنی مدل ۴۰۷ به کشور شاهد حضور مدل پرطرفدار ۵۰۸ هستیم.

 

ویدیوی کوتاه مسابقه درگ بین رنو تلیسمان و پژو ۵۰۸ در ایران

تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508 تلیسمان و 508

تجربه رانندگی با شیر تازه وارد

با توجه به تجربه های قبلی با رنو تلیسمان، برای شروع تست پژوی تازه وارد را برگزیدیم. رانندگی با خودرو در سطح شهر مصادف بود با جلب توجه بسیار زیاد مردم و پرسیدن سوال راجع به مدل و قیمت خودرو. کابین بسیار دلباز، صندلی های بزرگ و عریض به همراه تودوزی چرم مشکی طرح دار با دوخت قرمز رنگ از اولین نکات جالب توجه به شمار می رود. برخلاف ۴۰۷ که از حذف بسیاری از امکانات رفاهی رنج می برد، ۵۰۸ با کامل ترین طیف امکانات قابل سفارش وارد شده است. امکاناتی نظیر صندلی های برقی، گرمکن صندلی های جلو، شیفتر تعویض دنده از پشت فرمان، سیستم تهویه مطبوع چهارگانه (دو سرنشین جلو + دو سرنشین عقب)، فرمان الکتروهیدرولیکی، سنسور فشار باد تایر، کروز کنترل، دوربین کمکی پارک، سنسور های پارک، آینه های جانبی برقی، ترمز دستی الکتریکی، سیستم ورود و خروج و استارت بدون کلید برای اولین نسخه های وارداتی درنظر گرفته شده اند. رانندگی با خودرو به لطف عایق کاری مناسب کابین آرام بوده و صدای موتور تنها در دور های بالا به گوش می رسد. خشکی نسبی تعلیق خودرو در دست انداز های غیر استاندارد ملموس است ولی در رانندگی طولانی مدت آزار دهنده ارزیابی نمی شود. گیربکس را در حال اسپرت قرار می دهیم و با فشردن پدال گاز، پیشرانه ۱٫۶ لیتری توربو به سرعت شروع به شتاب گیری می کند. دنده ها در دور ۵۵۰۰ تعویض می گردند و گیربکس ۶ سرعت اتوماتیک EAT وظیفه خود را به درستی انجام می دهد. تعویض دنده و معکوس دهی از پشت فرمان نیز با تاخیر کمی انجام می شود. در حالت کلی حس سرزندگی موتور هر زمان که تصمیم به افزایش سرعت بگیرید کاملا ملموس بوده و کم توانی در آن احساس نمی شود. پژوی ۱٫۵ تنی ما در سرعت های بالا از پایداری مناسبی بهره می برد و هیچگونه تلاطمی در بخش پشتی خودرو به وجود نمی آید. تا اینجای کار ۵۰۸ را بدون مقایسه با دیگر رقبای این سطح، خودرویی راحت، جادار و توانمند ارزیابی کردیم.

 

ویدیوی کوتاه مسابقه درگ بین رنو تلیسمان و پژو ۵۰۸ در ایران

و اما تلیسمان

در میانه مسیر خودرو ها را تعویض کرده و با دیدی که از پژو داشتیم سوار بر رنو شدیم. اولین حس متفاوت را می توان به ارتفاع پایین تر صندلی ها و گودی آن ها در مقابل ۵۰۸ نسبت داد. عرض صندلی های جلو شاید به بزرگی صندلی های پژو نباشد اما هم نرم تر بوده و هم دربرگیرنده. با این تفاسیر حرکت را آغاز می کنیم. در تلیسمان نیز همان حس کوبندگی و خشکی هر از گاهی در مواجهه با دست انداز ها به سراغمان می آید. شاید در مقایسه با خودرو های داخلی همچون پژو پارس یا زانتیا این خشکی سوال برانگیز باشد. اما اگر منطقی باشیم، تقصیر به گردن خودرو ها نیست! بلکه می توان گفت که سال هاست که در اکثر کشور های دنیا، دیگر در میانه بزرگراه و آزادراه خبری از پستی بلندی های کوهانی نیست. به این ترتیب خودروسازان این روز ها با کاهش ارتفاع خودرو ها و استفاده از چرخ های عریض و فاق لاستیک کوتاه، بیشتر روی پایداری تمرکز کرده اند تا قابلیت چاله نوردی!

به هر شکل رانندگی با تلیسمان نیز مصادف است با نهایت آرامش که در کنار نور پردازی جذاب چند رنگ توسط نوار های نورانی روی داشبورد و درب ها دو چندان می شود. این آرامش اما زود گذر است و عامل مخرب آن چیزی نیست جز پدال گاز! با لمس پدال گاز رفتار این سدان نیمه لوکس خانوادگی ناگهان شبیه به یک کوپه اسپرت می شود. تلیسمان را جدی بگیرید! شتاب گیری خودرو به طرز دور از انتظاری سریع بوده و گیربکس دو کلاچه اجازه نفس کشیدن به موتور هنگام تعویض دنده را نمی دهد. در هر دور موتور و هر دنده ای، با فشردن پدال گاز قطعا به صندلی ها فشرده می شوید. در حالت اسپرت حتی با رانندگی سرگاز نیز خودرو به طرز نگران کننده ای شتاب می گیرد! اما جادوی این شتاب گیری غیر قابل کنترل در استفاده رنو از تکنولوژی پاشش سوخت خودروهای فرمول یک این شرکت نهفته است. ترکیب این تکنولوژی با گیربکس بی نقص ۷ سرعته دو کلاچه چیزی نیست جز سربلندی سدان فرانسوی در مقابل یک دو جین خودروی هم کلاس و غیر هم کلاس!

به هر شکل تلیسمان نیز در سرعت های بالا کاملا چسبنده به سطح جاده عمل می کند و در پیچ های تند از پایداری و هندلینگ مناسبی بهره می برد. البته که در ورژن های فورکنترل که چرخ های عقب نیز به گردش در می آیند این هندلینگ به نهایت خود می رسد که فعلا تنها در بازار اروپا به فروش می رسد. همچنین رینگ های اروپایی نیز با سایز بزرگ تر جذابیتی دوچندان به خودرو می بخشند و البته خشکی صد چندان!

نگاه مقایسه ای

در مقام مقایسه منطقی است که تلیسمان از جهت فنی یک سر و گردن بالاتر از رقیب هموطنش قرار بگیرد. اما همه چیز را نمی توان از نگاه فنی دید. هر دو خودرو از چهره به روز و مقبولی بهره می برند.

۵۰۸ را کمی ساده و با وقار تر می توان دید که در اولین نگاه یک خودروی لوکس و آبرو دار محسوب می شود. چراغ های افقی جلو با شکستگی در قسمت زیرین به همراه Daylight های مورب در پایین سپر چهره کلی ۵۰۸ را رقم می زنند که جلوپنجره کرومی با لوگوی شیر و نوشته پژو در میانه آن جلب توجه می کنند. در بخش پشتی نیز گرافیک جذاب چراغ ها با سه هایلایت عمودی همچون جای پنجه شیر، از مشخصه های پژو های جدید محصوب می شوند.

در سوی دیگر تلیسمان با Daylight های پرانتزی شکل چراغ های جلو، امضای جدید رنو در محصولاتش را یاد اور می شود که از دور ترین فاصله ها در آینه خودرویتان توانایی تشخیص این فرانسوی مغرور را خواهید داشت. در بخش پشتی نیز مجددا چراغ های گیرای خودرو هستند که بیشترین جلب توجه را از آن خود می کنند و به نوعی از طراحی جدید و غیر تکراری بهره می برند.

هر دو خودرو مجهز به پیشرانه های کوچک و اقتصادی ۱٫۶ لیتری توربو هستند که نیاز به مراقبت در برابر کیفیت پایین بنزین دارند و البته در تلیسمان با توجه به خروجی بیشتر نیرو از حجم ۱۶۰۰ سی سی موتور بنظر می رسد که حساسیتش نیز بیشتر از ۵۰۸ باشد. از جهت خدمات می توان هر دو برند را در شرایط پسابرجامی، مسئول و پاسخگو دانست. در یک سو شریک قدیمی ایران خودرو مجددا حضور پر رنگ خود را در شرکت تازه تاسیس ایکاپ به نمایش گذاشته و در سوی دیگر نگین خودرو با حمایت مستقیم شرکت مادر سعی در ارائه بهترین و سریع ترین سرویس ممکن به خودرو های تحت برند رنو کرده است.

فضای داخلی هر دو خودرو جادار و وسیع بوده و در بخش سرنشینان پشتی پژو به واسطه فاصله بیشتر بین دو محور از اندکی فضای پای بیشتر برخوردار است. صندوق بار ۴۷۳ لیتری برای ۵۰۸ کاملا مناسب سفر های خانوادگی بوده اما در مقایسه با حجم ۶۰۸ لیتری مورد ارائه در تلیسمان حرفی باقی نمی ماند.

 

ویدیوی کوتاه مسابقه درگ بین رنو تلیسمان و پژو ۵۰۸ در ایران

کلام آخر

در حالت نزدیکی قیمت میان پژو ۵۰۸ و رنو تلیسمان، انتخاب قطعی ما با توجه به توان بالای موتور، امکانات بیشتر و مصرف سوخت کمتر “رنو تلیسمان” بود. اما با توجه به قیمت بین ۲۳۵ تا ۲۴۵ میلیون تومانی تلیسمان در شرایط کنونی بازار و اختلاف حداقلی بیش از ۵۰ میلیونی میان این دو نمی توان نشان برتری را به راحتی به رنو واگذار کرد. چرا که برای بهره مندی از امکانات و توان فنی بهتر می بایست هزینه بیشتری پرداخت شود که البته ارزش آن را خواهد داشت. در نهایت انتخاب میان دو خودرو در وحله اول سلیقه و سپس بودجه مشخص می کند.

 

در پایان با تشکر از آقایان “رضا کاردان” و “سید محمد میر احمدی” مالکان دو خودرو و آقای مهرشاد احمدی توجه شما را به جدول مشخصات جلب می نماییم.

 

نام خودرو رنو تلیسمان پژو ۵۰۸
پیشرانه ۱۶۰۰ سی سی چهارسیلندر توربو ۱۶۰۰ سی سی چهارسیلندر توربو
قدرت/گشتاور ۱۹۰ اسب بخار / ۲۶۰ نیوتن متر ۱۶۳ اسب بخار / ۲۴۰ نیوتن متر
گیربکس ۷ سرعته دو کلاچه ۶ سرعته اتوماتیک (EAT)
انتقال نیرو چرخ های جلو چرخ های جلو
شتاب ۰ تا ۱۰۰ ۷٫۶ ثانیه ۸٫۶ ثانیه
مصرف سوخت ترکیبی ۵٫۶ لیتر در صد کیلومتر ۶٫۹ لیتر در صد کیلومتر
حجم باک سوخت ۵۱ لیتر ۷۲ لیتر
حجم صندوق بار ۶۰۸ لیتر ۴۷۳ لیتر
وزن خالص ۱۴۴۴ کیلوگرم ۱۴۸۵ کیلوگرم
ابعاد (طول/عرض/ارتفاع) ۴۸۴۹/۱۸۶۸/۱۴۶۳ میلیمتر ۴۸۳۰/۱۸۲۸/۱۴۵۶ میلیمتر
فاصله بین دو محور ۲۸۰۸ میلیمتر ۲۸۱۷ میلیمتر
قیمت (۱۹ آذر ۹۶) ۲۳۵ تا ۲۴۵ میلیون تومان ۱۷۹ میلیون تومان

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *