بررسی و آزمایش رانندگی تویوتا لندکروزر؛ از FJ40 تا سری ۲۰۰

Toyota-Land-Cruiser-Family-رانندگی تویوتا لندکروزر
ب

نگاهی به تکامل روح تویوتا لندکروزر طی شش دهه و شش نسل

تویوتا به عنوان معتبرترین برند خودرویی جهان از سال ۱۹۳۷ در دنیای چهارچرخ ها نقش آفرینی می کند. بین تمامی محصولات این شرکت، تویوتا لندکروزر یک خودروی بسیار محبوب و قدرتمند از سری خودروهای دو دیفرانسیل بوده که تا امروز یکی از لوکس‌ترین و بهترین محصولات این شرکت باقی مانده است.

واردات و عرضه تویوتا لندکروزر در ایران نیز قدمت طولانی دارد اما اولین بار در سال ۲۰۰۷ بود که تویوتا لندکروزر به صورت رسمی به بازار ایران عرضه شد. تویوتا لندکروزر را می‌توان یکی از بهترین و اصیل ترین شاسی بلندهای جهان نام برد. قابلیت های آفرودی قابل توجه، دوام تحسین برانگیز، مشخصات فنی خوب و امکانات رفاهی متعدد باعث شده‌اند تا نام لندکروزر در گوشه و کنار جهان به‌عنوان یک شاسی‌بلند تمام عیار مطرح باشد.

Toyota-Land-Cruiser-Family-رانندگی تویوتا لندکروزر

(کوکورو نوسینکا) Kokoro No Shinka

در فرهنگ ژاپنی یک مفهموم عامیانه با عنوان “Kokoro No Shinka” وجود دارد که قلب، ذهن، احساسات و روح را به عنوان یک موجود غیرقابل تفکیک می داند. چنین عبارتی به بهترین وجه توضیح می دهد که چگونه می توان روح یک اتومبیل مانند تویوتا لندکروزر را در نسل های مختلف حفظ کرد.

روح لندکروزر در طول چندین دهه بازنویسی مکانیکی، نسخه های مختلف برای بازارهای مختلف و مهندسین و طراحان و فروشندگان بیشمار همچنان پابرجاست. از نظر مکانیکی، یک لندکروزر ۲۰۲۰ با یکی از نمونه های سال ۱۹۶۰ بسیار تفاوت دارد و هیچگونه اشتراکی با یکدیگر ندارند. اما در پشت فرمان، روح یکسان و نهان آنها آشکار و احساس می شود.

Toyota-FJ40-Land-Cruiser-رانندگی تویوتا لندکروزر

از FJ40 تا سری ۲۰۰

  • FJ40

رانندگی را با FJ40 شروع می کنیم. این FJ40 یک مدل ۱۹۷۷ با ترمزهای دیسکی در جلو و درهای انباری بر پشت است. اگر مسیر مناسبی در اختیار داشته باشید می توانید تا حداکثر ۱۲۰ کیلومتر در ساعت با آن سرعت بگیرید. اما جاده های خاکی، لاستیک های لاغر و فاصله بین محوری کوتاه، سلامتی FJ40 را در سرعت های بالای ۷۰ کیلومتر در ساعت به شدت به خطر می اندازد.

پیشرانه ۴٫۲ لیتری این مدل از نوع ۶ سیلندر خطی با حداکثر ۱۳۵ اسب بخار قدرت و ۲۸۴ نیوتون متر گشتاور بوده که نشان می دهد موتور ۶ سیلندر ۳٫۹ لیتری متصل به گیربکس سه سرعته دستی قبلی که در سری های ابتدایی این مدل نصب شده بود تا چه اندازه تنبل بوده است.

Toyota-FJ40-Land-Cruiser-رانندگی تویوتا لندکروزر

در سرعت های آزادراهی حفظ سرعت در سراشیبی ها به دلیل نسبت های نامتناسب گیربکس ۴ سرعته دستی کاری بس بیهوده است و هیچ سرانجامی ندارد. محدوده ردلاین موتور در ۴۰۰۰ دور در دقیقه شروع می شود، هرچند که چند صد دور در دقیقه مانده به این محدوده نیز FJ40 به سختی نفس می کشد. با این حال برای تغییر دنده ها دورسنج موتور خیلی به کمک شما نخواهد آمد. زمانی که لرزش دسته دنده همیشه لرزان و بی ثبات Fj به حدی رسید که انگار گیربکس درحال متلاشی شدن است، شما می فهمید که دنده باید عوض شود.

باوجود اینکه FJ40 دراصل یک خودروی نظامی شهری شده است و از طریق مهندسی معکوس از یک جیپ نظامی نشات گرفته است، به عنوان خودرویی که فنرهای تخت (شمشی) در چهار گوشه خود دارد، هنگام رانندگی چندان هم شما را مورد مجازات قرار نمی دهد. شاید به دلیل عمر ۴۲ ساله آن ها باشد اما در کل فنرها چندان سفت نیستند و کمک فنرها هم به همان اندازه که انتظار می رود سرنشینان را از بالا و پایین شدن در امان نگه می دارد.

Toyota-FJ40-Land-Cruiser-رانندگی تویوتا لندکروزر

فرمان کمی بیش از حد و تا ۹۰ درجه خلاصی دارد اما برای تغییر جهت به فشار کمی نیاز دارد و فرمان تقریبا سبک عمل می کند. با گردش فرمان به میزان کمی گردش در چرخ ها اتفاق می افتد بنابراین در هنگام رانندگی در هیچ شرایطی لازم نیست سریع واکنش بدهید.

درگیر کردن حالت ۴H بوسیله اهرم کوتاه تغییر دیفرانسیل به طرز جالبی به آسانی و بدون هیچ تقلایی انجام می گیرد. برای قرار دادن در حالت ۴L نیز که در نسل های قدیمی تر این خودرو وجود نداشت، این اهرم (T-case) باید به درون ساق پای سرنشین کناری فشار داده شود! کابین عقب نیز به طرق دیگری سرنشینان را مورد آزار و اذیت قرار می دهد. جایی که صندلی های جمع شو بر روی قسمت فوقانی گودی گلگیر چرخ های عقب سوار شده اند و کار را برای افراد قد بلند سخت کرده است. به دلیل سقف فلزی که دارد، برخورد سر سرنشینان عقب با سقف بسیار ناخوشایند است و تقریبا در همه حالت باید دو لا بنشینند.

Toyota-FJ55-Land-Cruiser-رانندگی تویوتا لندکروزر

  • FJ55

تویوتا از سال ۱۹۶۰ تا سال ۱۹۸۳ به فروش سری ۴۰ ادامه داد و به تدریج متوجه شد که در بازارهایی همچون ایالات متحده تقاضا برای بدنه استیشن واگن چهار در این خودرو با صندلی های عقب معمول وجود دارد. اما دیری نپایید که نوع FJ45 با فاصله بین محوری بیشتر بعد از گذشت تنها چهار سال در سال ۱۹۶۷ با FJ55 جایگزین شد. این نسل کمی از ظاهر کامیونی خود فاصله گرفته بود و پوزه زشت آن سریعا باعث شد این خودرو لقب “خوک آهنی” یا “Iron Pig” به خود بگیرد که به یک ویژگی جذاب آن نیز تبدیل شده بود.

Toyota-FJ55-Land-Cruiser-رانندگی تویوتا لندکروزر

این خوک دو تنی هم یک مدل ۷۷ است اما این تنها اشتراکی نیست که با مدل FJ40 زرد رنگ ما دارد. این SUV ابتدایی از نظر فنی با FJ40 یکسان است. همان موتور پر خرج، همان جعبه دنده دستی چهار سرعته، همان محورها، سیستم تعلیق و ترمز. تنها شاسی ۱۶٫۳ اینچ (۴۱٫۴ سانتی متر) کشیده تر شده و فرمان نیز به مراتب سفت تر از Fj40 شده است. ارتفاع از سطح زمین نیز دست نخورده باقی مانده و همان ۲۱ سانتی متر است. بدنه FJ55 حدود ۲۹٫۶ اینچ (۷۵٫۱ سانتی متر) طول بیشتری نسبت به نسل قبلی دارد و با توجه به زاویه فرار ایجاد شده، قابلیت های آفرودی آن در برخی مواقع تا حدودی تحت تاثیر قرار می گیرد.

علی رغم طول بیشتر شاسی آن، FJ55 فقط ۱۱۳ کیلوگرم وزن بیشتری از مدل FJ40 دارد. بنابراین تفاوت آنچنانی در شتاب و قابلیت رانندگی دیده نمی شود. در کل نسبت به استانداردهای امروزی بسیار کند عمل می کند و با تپه ها و جاده های سراشیبی نیز به هیچ وجه میانه خوبی ندارد.

با این حال وسایل زیادی می توانید در پشت آن قرار دهید، فضای نشستن برای سه سرنشین در جلو وجود دارد و اهرم دیفرانسیل (T-case) برخلاف سری ۴۰ بین پاهای سرنشین وسطی یا جلوی پای سرنشین کناری قرار می گیرد.

حس همیشگی موجود در لندکروزرها را می توان با اشتراکات زیادی که در نسل های مختلف آن وجود دارد توجیه کرد.

Toyota-FJ60-Land-Cruiser-رانندگی تویوتا لندکروزر

  • FJ60

تحت شعاع قرار دادن تولید سری ۵۵ توسط سری ۴۰ قدیمی تر تا سال ۱۹۸۰ با آمدن سری ۶۰ پایان یافت. تولید FJ60 نیز تا سال ۱۹۹۲ ادامه پیدا کرد. خودرویی که نیمی از آن با سری ۴۰ نه چندان خوش قیافه اما دوست داشتنی مشترک بود و نیم دیگر آن با جانشین دیگر سری ۴۰ یعنی سری ۷۰ که هیچگاه در بازار آمریکا حضور پیدا نکرد (ولی در برخی بازارها کماکان تولید می شود) مشترک بود.

همانند سری ۵۵، در سری ۶۰ نیز فضا و راحتی به گونه ای بهبود پیدا کرده است که هیچ گونه خللی در قابلیت های خارج جاده ای آن ایجاد نشود. تویوتا تغییرات مکانیکی و فنی بیشتری در این مدل در نظر گرفت و طول محورها را کمی افزایش داد تا ضمن بهبود ثبات و پایداری، بدنه عریض تر (۶٫۶ سانتی متر) و جدید نیز به راحتی بر روی شاسی سوار شود.

Toyota-FJ60-Land-Cruiser-رانندگی تویوتا لندکروزر

اما از دیگر جهات این FJ60 مدل ۱۹۸۴، همان سری ۵۵ جدید یا ارتقا یافته است که حالا به سیستم تهویه مطبوع نیز مجهز شده است. موتور ۶ سیلندر (خطی) ۴٫۲ لیتری کاربراتوری و گیربکس چهار سرعته دستی نیز به قوت خود باقی مانده است.

اما در این نسل راحتی به مراتب افزایش پیدا کرده است. اقدامات انجام گرفته در شکل مهندسی سیستم تعلیق و فن آوری کمک فنرها و استفاده از پنل های پلاستیکی درون کابین باعث شده است که رانندگی با سری ۶۰ راحت و کم سر و صدا باشد.

سری ۴۰ دارای ویژگی های جالبی همچون درهای انباری و سقف سفید رنگ بود و سری ۵۵ نیز به نوع دیگری از بدنه دو رنگ بهره می برد. اما سری ۶۰ اولین نسلی بود که در داخل کابین اثری از ورقه های فلزی بدنه نبود. پوشش لاستیکی سقف جای خود را به نوع مرغوب تر موکتی داده است، شیشه عقب از قابلیت یخ زدایی برخوردار است و یک فشارسنج هم در خودرو تعبیه شده است. اما کماکان قفل درها و پنجره ها دستی هستند.

ارتفاع کف خودرو از سطح زمین در حدود نیم سانتی متر کاهش پیدا کرده، ۹۰ کیلوگرم به وزن خودرو اضافه شده و بدنه و تایرهای عریض تر نیز در افزایش پایداری و اطمینان بیشترین تاثیر را دارند. فاصله صندلی ها از هم کمی زیاد است اما باعث می شود احساس کنید که با فضای گسترده تری روبرو هستید. قدرت گرفته شده بوسیله کمپرسور سیستم تهویه (A/C) و پمپ فرمان اگرچه هیچ خدمتی به قابلیت های جاده ای آن نمی کند، اما همچنان بدنه عریض آن باعث می شود سری ۶۰ حداقل در سرعت های آزادراهی راحت به نظر برسد.

Toyota-FJ80-Land-Cruiser-رانندگی تویوتا لندکروزر

  • FJ80

اما تولید و عرضه اولین سری ۸۰ در سال ۱۹۹۰ خبر از پیشرفت و تغییر بزرگی می داد و آن پایان تولید خودروهای نظامی شهری شده و آغاز تولید SUVهای کاملا شهری بود. امری که مهندسان تویوتا برای سه دهه از آن اجتناب می کردند.

فنرهای شمشی کامیونی جای خود را به فنرهای پیچشی (فنر لول) نرمتر داده است. همچنین وجود یک دیفرانسیل مرکزی این امکان را به وجود می آورد که در همه حال خودرو به صورت چهارچرخ محرک کار کند. اهرم T-Case در اندازه ای بسیار کوچکتر به بالای کنسول راه یافته و می توان با آن حالت خنثی (N) و سنگین (L) را درگیر کرد. موتور ۶ سیلندر خطی انژکتوری شده مجهز به گیربکس ۴ سرعته اما اتوماتیک، ۱۵۵ اسب بخار قدرت و ۲۹۸ نیوتون متر گشتاور تولید می کند. بدنه نیز در همه ابعاد اندکی بزرگتر شده که شامل فاصله بین محوری نیز می شود. با تمام این اوصاف نسبت به نسل پیشین خود ۱۳۶ کیلوگرم سنگین تر شده و فاصله کف خودرو از سطح زمین نیز بدون تغییر باقی مانده است.

Toyota-FJ80-Land-Cruiser-رانندگی تویوتا لندکروزر

درکل FJ80 دیگر نه فقط طرحی جدید از نسل پیشین، بلکه یک دهه از Fj60 پیش از خود جدیدتر و جلوتر است.

با این حال تمامی تغییرات FJ80 در زیر بدنه پنهان نشده اند. چراغهای مستطیل شکل جلو و گلگیرهای عضلانی و خمیده شاید پیرو همان طراحی کلاسیک گذشته خود باشد. اما هر چه باشد مشخص می کند که یک رئیس جدید در شهر وجود دارد.

تغییرات در داخل کابین انقلابی تر نیز هست. جایی که در طول سه دهه مهندسان گونیا به دست تویوتا همیشه کم گذاشته بودند. به محض نشستن در پشت فرمان، لندکروزر خود را یک خودروی جان سخت اما نه قدیمی نشان می دهد. در هنگام رانندگی کابین بسیار راحت و آرام به نظر می رسد و قابلیت فرمان پذیری به گونه ای است که تا پیش از این در هیچ کدام از FJها ندیده بودیم. هنوز کمی کند است، اما به این معنی نیست که برای جلوگیری از ایجاد ترافیک در آزادراه موتور را بترکانیم. FJ80 اگرچه با مدرن ترین خودروهای امروزی بسیار فاصله دارد، اما این FJ80 مدل ۱۹۹۱ نیز تا حدودی خودروی مدرنی به شمار می رود و با آن به راحتی می توانید در شهر رانندگی کنید.

قدرت FJ80 و آشنایی با ذات لندکروزر باعث می شود که شما شهامت انجام کارهایی را داشته باشید که تا پیش از این در مدل های قدیمی تر جرأت انجام آن را نداشتید یا حتی نمی توانستید. سری ۸۰ رضایت قلبی ما را زمانی جلب کرد که از جاده های خاکی پایین می رفتیم و از سراشیبی ها بالا می رفتیم. تپه های سنگی که در سری های ۴۰، ۵۵ و ۶۰ آزاردهنده بود در مدل ۸۰ اینگونه نبود.

۲۰۲۰-Toyota-Land-Cruiser-200-Heritage-رانندگی تویوتا لندکروزر

  • FJ100

سرانجام زمان ارتقا فنی فرا رسیده بود تا حداقل برای اولین بار در سری نسل های لندکروزر شاهد یک نمونه سریع باشیم. با آمدن سری ۱۰۰ در سال ۱۹۹۸ دست سری ۸۰ کوتاه شد و برای اولین بار نسخه جدیدی به نام هریتیج (Heritage Edition) به مدل های لندکروزر اضافه شد. سری ۱۰۰ بزرگ و سنگین احساس می شود چون واقعا بزرگ و سنگین است! طول و عرض بیشتری دارد و ۲۷۲ کیلوگرم سنگین تر شده است.

موتور ۶ سیلندر خطی برداشته شده و یک موتور ۴٫۷ لیتری V-8 مجهز به یک گیربکس اتوماتیک پنج سرعته جایگزین آن شده است. همچنین FJ100 به سیستم تعلیق مستقل در جلو مجهز شده است. این ویژگی تنها مختص بازارهای ایالات متحده و کانادا است و تویوتا در دیگر بازارها همچون آفریقا و استرالیا همچنان محور جلو را زنده نگه داشته بود. داخل کابین بوسیله ادوات برقی و صندلی های چرمی جنبه لوکس بودن به خود گرفته است و از نظر طراحی کاملا خود را هم رده با لکسس های هم دوره نشان می دهد.

Toyota-FJ100-Land-Cruiser-رانندگی تویوتا لندکروزر

اما همچنان kokoro و قلب و روح لندکروزر دست نخورده باقی مانده است. متفاوت است، متفاوت به نظر می رسد و شبیه یک خودروی مدرن در جاده ها نقش آفرینی می کند. اما مثل همیشه گوهره یک لندکروزر را در وجود خود دارد.

ارتفاع کف آن از سطح زمین در واقع بیشتر از تمام لندکروزرهای قبلی است. فاصله بین محوری بدون تغییر باقی مانده اما بدنه آن ۱۰ سانتی مترافزایش طول را تجربه کرده است. در هر صورت زاویه ورود و خروج آن تقریبا تغییری نکرده و با FJ80 برابر است.

ممکن است دیدن چیزی شبیه صندلی های چرمی داخل کابین شما را به شک اندازد که قابلیت های خارج جاده ای خودرو را امتحان کنید یا نه. اما وقتی این کار را انجام می دهید متوجه می شوید بیراهه و جاده خاکی خانه اول لندکروزر به شمار می رود.

اگرچه بر سر کارایی محور یک تکه جلو و سیستم تعلیق مستقل در جلو اختلاف نظر وجود دارد و برخی همچنان نمونه قدیمی تر را برای انجام قابلیت های خارج جاده ای مناسب می بینند. اما پشت فرمان بدون هیچ شکی یک سری ۱۰۰ استاندارد بسیار بهتر از یک سری ۸۰ استاندارد توانایی های خارج جاده ای خود را به رخ خواهید کشید. به طوری که تنها نگرانی شما شاید برخورد یا ساییدگی و خراش خوردن لبه های سپر باشد.

Toyota-FJ100-Land-Cruiser-رانندگی تویوتا لندکروزر

رانندگی راحت و کابین ساکت و آرام سری ۱۰۰ مدرن بودن آن را گوشزد می کند. فرمان دقیق آن کار خود را به خوبی انجام می دهد و حرکات عرضی بدنه مانند یک SUV امروزی (نه وانتی که یک اتاق به پشت آن جوش خورده است) اندازه گیری و کنترل می شود. موتور V-8 آن با قدرت ۲۳۵ اسب بخار هنوز آنچان سریع نیست، اما ۴۳۳ نیوتون متر گشتاور آن را به مراتب قدرتمدتر از موتور ۶ سیلندر خطی سری ۸۰ به حرکت می اندازد. رانندگی در آزادراه ها دیگر تفاوت قابل توجهی با سایر SUV ها ندارد. فقط سیستم ناوبری ساده، با نقشه هایی که انگار با دست کشیده شده اند، نوعی خیانت به این suv محسوب می شود.

۲۰۲۰-Toyota-Land-Cruiser-200-Heritage-رانندگی تویوتا لندکروزر

در آستانه پیری…

آمدن سری ۲۰۰ در سال ۲۰۰۸ روح تازه ای به جان طرفدارانی دمید که سری ۱۰۰ را پایان فرمانروایی لندکروزر می دانستند. همان فرمول سری ۱۰۰ در این خودرو نیز به کار رفته است. حجم موتور V-8 به ۵٫۷ لیتر افزایش پیدا کرده و ۳۸۱ اسب بخار قدرت و ۵۴۳ نیوتون متر گشتاور تولید می کند. همچنین سری ۲۰۰ تا ۱۱۴ کیلوگرم اضافه وزن پیدا کرده است.

از نظر طراحی، لندکروزر جدید گویی به باشگاه پرورش اندام رفته است. به همین دلیل توانایی حمل بدن ورزیده خود را هم بهتر از همیشه دارد. نمونه مورد آزمایش که یکی از نسخه های ویژه Heritage به شمار می رود، رکاب های جانبی از روی آن حذف شده است و رینگ های طلایی BBS را نیز در زیر تایرهای گل آلود خود دارد تا کاملا خود را تشنه جاده های خاکی و بیراهه ها نشان دهد.

۲۰۲۰-Toyota-Land-Cruiser-200-Heritage-رانندگی تویوتا لندکروزر

حذف رکاب های جانبی باعث شده ارتفاع از سطح زمین همچون فاصله بین محوری آن با نسل قبلی خود یکسان باشد. اما از طرفی طراحی این نسخه خاص از آخرین نسل لندکروزر را کمی بلندتر، لاغرتر و عضلانی تر نشان می دهد. و این گونه نیز هست. پیشرانه ۵٫۷ لیتری V-8 درنهایت باعث می شود لندکروزر با اقتدار بیشتری در جاده حرکت کند و مصرف سوخت بهینه تری نیز داشته باشد. سواری لندکروزر اکنون بی سروصداتر و راحت تر از هر زمانی است و صندلی و فرمان راحت آن نیز راننده را بیشتر علاقه مند به رانندگی می کند.

۲۰۲۰-Toyota-Land-Cruiser-200-Heritage-رانندگی تویوتا لندکروزر

تویوتا در بروزرسانی دیگری که بر روی سری ۲۰۰ یعنی آخرین نسل لندکروزر انجام داد، یک گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک را جایگزین گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک قبلی کرد که بسیار هوشمندتر و روان تر کار خود را انجام می دهد. یک سیستم اطلاع/سرگرمی نه چندان مدرن جایگزین سیستم باستانی قبلی شده است و حذف ردیف سوم صندلی ها در نسخه هریتیج (Heritage Edition) نیز ۴۵ کیلوگرم از وزن خودرو کم می کند اما همچنان یک خودروی حدودا سه تنی محسوب می شود.

اگرچه در جاده لندکروزر همچون دیگر SUVهای امروزیِ مجهز به سه ردیف صندلی عمل می کند، اما لندکروزر کنونی ما همچنان از پس جاده هایی برمی آید که کمتر خودروی بزرگ و شبیه به آن می تواند پایش به آنجا برسد. درون کابین مملو از کلیدها و اهرم های دوار است و حالت ۴L نیز با یکی از این اهرم های دوار تنظیم می شود. در حالی که سری ۱۰۰ به یک قفل دیفرانسیل دستی مجهز شده بود، سری ۲۰۰ از دیفرانسیل عقب ضد لغزش یا لغزش محدود (LSD) بهره می برد. همچنین حالت های مختلفی برای قابلیت های خارج جاده ای قابل انتخاب است و سیستم Crawl Control نیز که برای حرکت با سرعت آهسته در سرازیری ها کاربرد دارد، در دسترس است.

۲۰۲۰-Toyota-Land-Cruiser-200-Heritage-رانندگی تویوتا لندکروزر

ویژگی محبوب دیگری که لندکروزر ۲۰۰ از آن بهره می برد، “دستیار گردش” است که با قفل کردن چرخ عقب قرارگرفته در داخل دایره گردش، لندکروزر درشت اندام را مجبور می کند دور آن چرخش کرده تا شعاع گردش به کمترین میزان برسد.

آنتی رول بارهای هیدرولیکی نیز پایداری خودرو را در بهترین سطح ممکن قرار می دهند و چرخ ها تا حد ممکن اصطکاک خود را با زمین حفظ می کنند.

Toyota-Land-Cruiser-Family-رانندگی تویوتا لندکروزر

احساسی با قدمت ۶۰ سال

یک تن به معنای واقعی کلمه سنگین تر، ۱۰۶ سانتی متر طویل تر، چرخ هایی بزرگتر و پهن تر، حدود ۶۱ سانتی متر فاصله بین محوری بیشتر و با کمال تعجب ۵ سانتی متر قد کوتاه تر حاصل تکامل خودرویی است که شاید دیگر ادامه نداشته باشد. اما در نهایت باید گفت که سری ۲۰۰ بر روی شانه های سری ۴۰ قد علم کرده است. برای نشان دادن تکامل لندکروزر تنها کشیدن یک خط مستقیم از نسل اول تا نسل آخر آن بدون در نظر گرفتن همه نسل های موجود کاری بس اشتباه است. بدون شک Kokoro یا احساس و قلب و روح و عقل مشترکی در همه نسل های لندکروز در جریان است. یک نظم و ترتیب روشنی از جنس تلاش و عمل از آن ها نشت می کند و نشان می دهد آنها چهارچرخ هایی عادی نیستند. نه فقط یک SUV شهری، نه فقط وانت های نظامی شهری. لندکروزرها طلاقی این دو هستند. آن ها را یک روح، یک شبح یا یک جان بنامید. ذات لندکروزر ناگشوده، رام نشدنی و دست نیافتنی است.

 

فردین محمدسور

مطالب داغ

ویدئوها

دیدگاه ها

  • احسان ۱۳۹۹-شهریور-۱۰ :: ۲:۳۴ ب.ظ

    فقط می تونم بگم عالی بود. لذت بردم. عشق فقط لندکروزر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *